O znaleziskach archeologicznych na muszyńskim zamku.

O znaleziskach archeologicznych na muszyńskim zamku.
Archeolodzy, pracujący pod kierownictwem Artura Gintera z firmy „Sekcja Archeo” i dr Janusz Pietrzak z Uniwersytetu Łódzkiego zakończyli prace archeologiczne na muszyńskim zamku. Podczas spotkania w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego zaprezentowali wyniki badań.

Podczas prac prowadzonych od połowy sierpnia br. archeolodzy ustalili m.in., gdzie znajdowała się brama wjazdowa do warowni. Odkryli też nieznane dotychczas relikty murów. - "W północnej części warowni, natrafiliśmy na nieznane dotychczas relikty murów stanowiące być może jej pozostałość. – opowiada Artur Ginter z firmy „Sekcja Archeo - Równie ważnym celem było rozpoznanie reliktów przylegających do południowego muru obronnego, mogącymi być pozostałością gotyckiego budynku mieszkalnego, a także określenie miejsca lokalizacji mostu prowadzącego do zamku".
    Ciekawe okazały się prace w wykopach usytuowanych na zewnątrz najstarszego, średniowiecznego muru kurtynowego. – „Po dotarciu do warstw uformowanych w XV wieku natrafiliśmy na poziomy spalenizny. W ich obrębie udało się znaleźć znaczne ilości militariów, związanych ze zdobyciem zamku przez wojska węgierskie w 1474 roku. Oprócz znanych już z poprzednich badań grotów bełtów i strzał, odkryliśmy rzadkie fragmenty pierwszej ręcznej broni palnej czyli hakownicy, unikalny wręcz fragment XV - wiecznego kordu, czy też strzemię i ostrogę, stanowiące elementy rzędu końskiego. – tłumaczył pre legent.Ważne jest znalezienie denara Ludwika I Andegaweńskiego datowanej na lata 1342 - 1382, którego obecność w obrębie murów zamkowych wzmacnia hipotezę o XIV - wiecznej chronologii zamku.
    Badaczom udało się określić  kształt zamku w okresie średniowiecza oraz sposób jego rozbudowy w renesansie. - Natrafiliśmy na relikty przejścia pomiędzy pomieszczeniami pałacu biskupiego, a także - nieznany do tej pory - budynek znajdujący się na dziedzińcu i sąsiadujący z odkrytym w latach ubiegłych arsenałem. – wyjaśnia archeolog. Wiele znalezisk zostało zakonserwowanych i można je oglądać w Muzeum Państwa Muszyńskiego.
    Prace archeologiczne na zamku w Muszynie rozpoczęto w latach 60. XX wieku. Wtedy wykonywano pierwsze badania sondażowe. Na większą skalę ruszyły w 2007 roku. Ostatni etap badawczy rozpoczął się w połowie sierpnia tego roku. Teraz do pracy mogą przystąpić projektanci i konserwatorzy.
     Organizatorem spotkania z archeologiem był Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Badania architektoniczno - archeologiczne realizowane w ramach projektu „Odkrywamy tajemnice muszyńskiej warowni i zabytków historycznego Państwa Muszyńskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 – 2013.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica