Orkiestrze Zdrojowej nadano imię Adama Wrońskiego.

Orkiestrze Zdrojowej nadano imię Adama Wrońskiego.
Z okazji 140. lat istnienia krynickiej Orkiestrze Zdrojowej nadano imię Adama Wrońskiego, kapelmistrza i jej założyciela. Jubileuszowego koncertu publiczność wysłuchała wczoraj (17 października) w Pijalni Głównej.

 

Krynicka Orkiestra Zdrojowa przygrywa kuracjuszom nieprzerwanie od 1875 roku, będąc jedną z największych atrakcji uzdrowiska. Jej założycielem był kapelmistrz i kompozytor Adam Wroński, który tworzył mazurki, polki, walce.

  Współczesny repertuar orkiestry, grającej pod batutą Mieczysława Smydy jest bardzo bogaty i urozmaicony. W swoim programie ma walce, tanga, miniatury muzyki klasycznej, a także przeboje muzyki operetkowej i operowej, melodie musicalowe, utwory muzyki rozrywkowej, tanecznej i filmowej oraz kompozycje oparte na folklorze polskim i innych narodów. Muzycy koncertowali m.in. z Wadimem Brodskim, wybitnym ukraińskim wirtuozem skrzypiec, w ramach 46. Festiwalu im. Jana Kiepury.

    We wczorajszym koncercie jubileuszowym wystąpili Dorota Szczepańska (sopran), Piotr Rafałko (tenor) i Filip Szczepański (baryton), którzy wykonali m.in. utwory operetkowe i musicalowe.  Oprawę taneczną zapewnili Zespół Tańca Artystycznego "Miniatury” i Stowarzyszenie Taneczne "Klasa - Tarnów”.

   Muzyczne części programu przeplatały teksty dialogowe Jana Kazimierza Siwka w wykonaniu aktorów Moniki Kwiatkowskiej i Tomasza Bednarka.  Artyści prowadzili satyryczne rozmowy w Krynicy – Zdroju u schyłku XIX wieku, następnie w latach trzydziestych i sześćdziesiątych XX wieku, a także w czasach współczesnych. Scharakteryzowali ówczesne klimaty uzdrowiska. A więc to, że do wód przyjeżdżały panny bladolice nie tyle po to, aby się poddawać kuracji, ale w celu znalezienia męża! Natomast biedniejsi kawalerowie szukali u wód panien z pokaźnym wianem. Organizatorem koncertu było Centrum Kultury i Miasto Krynica – Zdrój.  

 

Małgorzata Kareńska fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica