Przedszkolaki z Ochronki przeżywały Drogę Krzyżową.

Przedszkolaki z Ochronki przeżywały Drogę Krzyżową.
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP p.w. Najświętszej Marii Panny w Krynicy - Zdroju (21 marca) przeżywały Drogę Krzyżową. Nabożeństwo przybliżało im męczeńską śmierć Pana Jezusa. Wzięło w nim udział ok. 10 maluchów w wieku od 4 do 6 lat. Na zakończenie otrzymały od sióstr Aniołki. 

Tradycyjnie w kościele katolickim Droga Krzyżowa jest oprawiana w Wielkim Poście. Ma charakter adoracyjny i polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć oraz złożenia Go do grobu. Natomiast Droga Krzyżowa dla dzieci składa się z krótkich tekstów, ułatwiających im odnalezienie związku między wydarzeniami Męki Pańskiej, a tym co same przeżywają i serdecznymi modlitwami, dodającymi odwagi oraz budzącymi zaufanie do Ojca.
***
Ochronka powstała w listopadzie 1903 roku, ponieważ w rozwijającej się Krynicy wiele dzieci pozostawało wówczas bez opieki. Problem próbowała rozwiązać Maria Siemieńska, która udała się do Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Starej Wsi z prośbą o przysłanie kilku sióstr, mogącymi zająć się najmłodszymi. Siostry włożyły wiele pracy i wysiłku, aby placówka zaczęła funkcjonować. W 1935 roku Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej rozpoczęło budowę placówki przy ulicy Dąbrowskiego, do której siostry przeniosły się w następnym roku. W okresie okupacji (od 1943 roku) Ochronkę zajęli Niemcy i przeznaczyli dla swoich dzieci. Polskie dzieci znalazły schronienie w willi „Podlasie”. Placówka ma katolicki program nauczania, według założyciela Zgromadzenia, bł. Edmunda Bojanowskiego. Umożliwia dzieciom rozwój ich talentów i zainteresowań poprzez działalność słowno – muzyczną oraz plastyczną np. przedstawienia teatralne - „Jasełki”. Obecnie do przedszkola uczęszcza ok. 30 dzieci w wieku od 2.5 do 5 lat.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica