Słońca depresje. Poezja i proza T. Basiagi Pod Kasztanem.

Słońca depresje. Poezja i proza T. Basiagi Pod Kasztanem.
T.Basiaga czyta poezję -fot.M.Kareńska

     „Przy pisaniu najważniejszy jest akt twórczy. Jeśli wiersz się mnie uczepi i chodzi za mną, to musi powstać”. - wyznał sądecki poeta i prozaik Tadeusz Basiaga na spotkaniu pt. Metamorfozy” z czytelnikami 24 kwietnia (sobota). Odbyło się ono w krynickiej Galerii „Pod Kasztanem”. 

     Twórczość Tadeusza Basiagi nie jest prosta w odbiorze, jak i nie łatwe było jego życie, o czym mówił Stanisław Pażucha, wieloletni przyjaciel poety. Wiersze, które czytała Izabela Pażucha, przepełnione są nostalgią, cierpieniem, zadumą nad życiem i śmiercią, przemijaniem. Nic nie jest takie same, zmieniają się pory dnia, roku. Wiele z utworów poświęconych jest miłości do przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony. - „W życiu człowiek jest tylko sam ze sobą. Jedyne możliwe jest przeżycie indywidualne. Każde wydarzenie - radość czy smutek - przeżywa się w samotności, nawet jeśli jest się z kimś bliskim” - mówił poeta.
     W tomiku „Przebudzenie” zawarty jest głos pokolenia wchodzącego w życie na początku lat 80. i niegodzącego się z zastaną rzeczywistością.(klęska „Solidarności”, okres stanu wojennego, totalna przegrana). Wiersze zawarte w nim nie ujrzały wtedy światła dziennego, bo prezentowały negatywistyczne spojrzenie na świat. Gdy po 1989 roku wytworzył się odpowiedni klimat do ich wydania, to zabrakło pieniędzy.
     Słuchacze zapoznali się też z tomikami poezji „ Miłość i miłość”, „Słońca depresje”, „Jeden liść”, „Codzienny wiersz”, których nie znajdzie się na księgarskich półkach czy w bibliotekach.
     Spotkanie z poetą w Galerii zakończyła dyskusja na temat współczesnej poezji oraz poczęstunek przygotowany przez jej gospodynię Grażynę Petryszak.

(MK)
 

Autor: Webmaster

Komentarze

2011-11-25 22:46:09 - FltvuywGW ip:76.229.138.153
Good to see a tealnt at work. I can't match that.
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica