Spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej Pod Kasztanem

Spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej Pod Kasztanem
Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria „Pod Kasztanem” (31 marca) zaprosiło na spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej, poetki, eseistki oraz laureatki literackiej nagrody Nobla w 1996 r.

W spektaklu słowno - muzycznym wystąpiła młodzież z Klubu Literackiego Liceum Ogólnokształcącego im Jana Kochanowskiego w Muszynie. Bardzo ciekawy program nawiązał do życia i twórczości poetki.
    Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Bninie pod Poznaniem. Przez całe życie związana była z Krakowem, gdzie studiowała, mieszkała i pracowała. Jej poezja znana była w świecie dzięki przekładom m.in. na angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński. Była skromną, zamkniętą, dyskretną i wyciszoną osobowością. Jej wiersze trafiały w gust współczesnego odbiorcy. Poetka nawiązała kontakt z publicznością ponad głowami krytyków, a jej utwory rozchodziły się w dużych nakładach.  Nie utożsamiała się nigdy z żadnym kierunkiem poetyckim, stworzyła własną szkołę pisania oraz  własny język. Był to język współczucia dla pokrzywdzonych, zachwytu nad urodą życia, a takze wyważonych sądów i stonowanych uczuć oraz paradoksu.  Poetka odeszła 1 lutego 2012

  Andrzej Gulewicz


 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica