Srebrny Jubileusz Stowarzyszenia Twórców Galeria Pod Kasztanem.

Srebrny Jubileusz Stowarzyszenia Twórców Galeria Pod Kasztanem.
Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria Pod Kasztanem obchodzi w tym roku Srebrny Jubileusz. Z tej okazji wczoraj (22 czerwca) w Muzeum Nikifora odbyło się uroczyste spotkanie połączone z wernisażem prac artystów skupionych w tej organizacji. 
 
W imieniu Jana Golonki, starosty Powiatu Nowosądeckiego Złote Jabłko Sądeckie dla Stowarzyszenia Twórców Galeria Pod Kasztanem oraz m.in. Grażyny Petryszak, wieloletniej prezes organizacji wręczyli radni powiatu: Agata Król Mirek i Adam Mazur. Wiązanki kwiatów oraz serdeczne życzenia kryniccy (i nie tylko) artyści otrzymali od Roberta Ślusarka, dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a także od Dariusza Reśko, burmistrza Krynicy – Zdroju.
     W 1988 roku spotkało się kilka osób – pasjonatów sztuki. W ten sposób powstała grupa założycielska krynickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jej pierwszym prezesem przez dwie kadencje był Juliusz Kołodziejczyk. Od paru lat artyści skupieni dawniej w krynickim TPSP działają samodzielnie jako Stowarzyszenie Twórców Galeria „Pod Kasztanem”. Prezesem organizacji jest  malarka Grażyna Petryszak. (od 1995 r. szefowa TPSP w Krynicy – Zdroju), krakowianka z pochodzenia. Gdy w 1979 roku przyjechała pod Górę Parkową – brakowało wystaw i spotkań poetyckich. W momencie powstania TPSP konieczne było znalezienie dla niego siedziby oraz sali wystawienniczej. Przez wiele lat jego członkowie spotykali się w różnych miejscach, w tym w domach prywatnych. Po trzech latach starań artyści otrzymali lokal, w którym do dzisiaj są organizowane m.in. wieczory poetyckie oraz spotkania z artystami. 
 
Małgorzata Kareńska fot. aut. 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica