Tylicz: Zagraj dziecku kołysankę. Koncert Kolęd i Pastorałek

Tylicz: Zagraj dziecku kołysankę. Koncert Kolęd i Pastorałek
„Zagraj dziecku kołysankę”. Pod tym tytułem 13 stycznia (niedziela) w tylickim Kościele Parafialnym pw Imienia Maryi wierni wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek. Ich wykonawcami były dzieci z Ochronki i Publicznego Przedszkola, a także Dziecięca Służba Maryjna oraz chóry młodzieżowe: „Ornamentum” i Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu 

     Termin kolęda wywodzi się z języka łacińskiego i początkowo oznaczał pierwszy dzień miesiąca. Swoje źródła ma w obchodach rzymskich calendae styczniowych. W swym pierwotnym znaczeniu była noworoczną, radosną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Dopiero później przyjęła formę pieśni nawiązującej do Świąt Bożego Narodzenia.
      Chociaż obecnie kolęda ma charakter religijny to wywodzi się z tradycji ludowej. Związana z narodzinami Chrystusa rozwinęła się wraz z umacnianiem się chrześcijaństwa. Powszechnie przyjmuje się, że korzenie kolęd tkwią w hymnologii. Początkowo ich twórcy czerpali z dwóch Ewangelii: św. Mateusza i św. Łukasza. Z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej. Inspiracją były apokryfy i literatura średniowiecza oraz średniowieczny teatr. Kolędy komponowali również wybitni kompozytorzy. Pastorałka jest jej odmianą. Posiada wątki zaczerpnięte z życia codziennego i ma świecki charakter, dlatego nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych.
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2013-01-16 20:00:23 - Rita ip:83.7.178.122
A gdzie fotka Chóru ORNAMENTUM???
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica