Warszawa: Z Bronisławem Komorowskim, prezydentem RP w Kordegardzie.

Warszawa: Z Bronisławem Komorowskim, prezydentem RP w Kordegardzie.
Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył (21 stycznia) w warszawskiej Kordegardzie na Krakowskim Przedmieściu wystawę pt. „1863 - 2013. 150. rocznica Powstania Styczniowego”. Dziennikarze Małopolskiego TV: Małgorzata Kareńska i Andrzej Gulewicz  mieli możliwość towarzyszenia głowie państwa w tym wydarzeniu. 

- „Mam nadzieję, że ta wystawa zwróci na siebie uwagę. Patrząc na obrazy Grottgera i oglądając biżuterię narodową oraz inne przedmioty, skupiamy nasze myśli ze sferą nie tylko materialną tamtego czasu, ale przede wszystkim z przeżyciami i emocjami, z naszymi wyobrażeniami także o Powstaniu Styczniowym - powiedział Prezydent Bronisław Komorowski, dodając, że każdy z odwiedzających będzie mógł z łatwością znaleźć na wystawie to, co stanowi istotne odniesienie do nas samych. Następnie obejrzał ekspozycję, na której można podziwiać obraz Jana Matejki „Zakuwana Polska” ("Polonia. Rok 1863"). To jedno z wcześniejszych dzieł Matejki, namalowane bezpośrednio po upadku powstania, w 1864 roku. Przedstawia trzy kobiety, symbolizujące Polskę, Litwę i Ruś, z których pierwsza zakuwana jest w kajdany w sprofanowanym przez carskich żołnierzy kościele. Obraz ten jest po raz pierwszy prezentowany w stolicy. Wraz z nim na wystawie znajdują się kopie rysunków Artura Grottgera z cyklów "Polonia", "Lithuania" i "Wojna". Towarzyszy im kolekcja pamiątek z okresu powstania m.in.: pieczęci oddziałów powstańczych oraz Rządu Narodowego, popularnej po upadku powstania tzw. żałobnej biżuterii.
  Ekspozycja "1863-2013. 150. rocznica Powstania Styczniowego" została zorganizowana z inicjatywy prezydenta przez Narodowe Centrum Kultury. Jej współorganizatorami są: Fundacja XX. Czartoryskich i Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 17 lutego.
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica