Widok na Jaworzynę Juliana Klamerusa - poety, malarza i przewodnika.

Widok na Jaworzynę Juliana Klamerusa - poety, malarza i przewodnika.
Julian Klamerus (ur. 1952) , absolwent etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodnik tatrzański, malarz, grafik, rzeźbiarz, zajmujący się również pisaniem wierszy spotkał się dzisiaj (26 listopada) w Galerii „Pod Kasztanem” z miłośnikami poezji. Artysta związany był z Krynicą, gdzie założył Towarzystwo Brata Alberta. Od wielu lat mieszka na Podhalu.


     Urodzony pod Tatrami, w Zakopanem Julian Klamerus jest jak człowiek renesansu. Pochodzi z uzdolnionej rodziny. Jego rodzice to Maria i Stanisław, narciarz i bramkarz piłkarski, a rodzeństwo - sześcioro braci i jedna siostra. Bracia: najstarszy Ryszard, Władysław (ś. p) i Piotr to także artyści - graficy, poeci, malarze, scenograf. Wszyscy rozmiłowani w górach, sporcie i niezwykle utalentowani – artyści i poeci.
     Julian Klamerus w swojej twórczości nie szuka „ładnych” tematów. Jego prace inspiruje przede wszystkim religia. Zajmuje się biedą i odrzuceniem. Wielokrotnie prezentował swoje prace publiczności. Pisze wiersze. Od kilku lat współpracuje z kwartalnikiem „Tatry”, wydawanym przez Tatrzański Park Narodowy. Jest wspaniałym gawędziarzem, a jako przewodnik wysokogórski - ma o czym opowiadać. Ciekawostką jest, że pracował na planie filmowym „Fanaa” (zatracenie), pierwszego filmu Bollywood kręconego w polskich Tatrach, m. in. w Zakopanem i na nowotarskim lotnisku.
 
Tekst i foto (Red. M)
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica