Wyspy jaśminowe. Poetycki wieczór z Barbarą Paluch.

Wyspy jaśminowe. Poetycki wieczór z Barbarą Paluch.
16 grudnia (piątek) w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Galeria Pod Kasztanem gościła Barbara Krężołek - Paluch (Paluchowa) artysta plastyk, dziennikarka, poetka. W tym roku obchodziła srebrne gody literackie.

Barbara Paluch jest poetką nie tylko lokalną, ale też i ogólnopolską. Pisze zarówno w języku literackim, jak i w gwarze górali nadpopradzkich oraz pogórzan. Artystka od urodzenia jest związana z Beskidem i Ziemią Sądecką, szczególnie z Krynicą oraz Piwniczną Zdrojem, gdzie mieszka i tworzy. W swoim dorobku ma kilkanaście tomików poetyckich z wierszami (m.in.: „Dom bez okien” „Zielenią ku niebu”, „Trawy płyną”, „Moim górom” czy „W bioły izbie dusy”).
    Na piątkowym spotkaniu odbyła się prezentacja najnowszego tomiku - „Wyspy jaśminowe”. O czym są wiersze w nim zawarte?. To książka o miłości. Do dzieci, ludzi, a przede wszystkim do ukochanego męża. 
    Poetka jest laureatką Orderu Uśmiechu, nadawanego przez dzieci, dla których napisała i zilustrowała kilka książek. („Za co babcia kocha Kraków”, „O kwiatach i Agatce Niejadce”, „O Piotrusiu Obżartusiu”).

*****
Barbara Krężołek - Paluchowa urodziła się z Kobylankach koło Gorlic. Ukończyła Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Literatów Polskich ZPAP, należy też do Grupy Poetyckiej „Sądecczyzna”. W latach 1978 - 1983 była naczelnym plastykiem w Nowym Sączu. Jest redaktor naczelną pisma lokalnego „Znad Popradu”, wychodzącego od 20 lat w Piwnicznej Zdroju. Pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko”, Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” oraz pierwszego pleneru malarskiego „Beskid pędzlem zapisany”.
Została wyróżniona odznaczeniami: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej Gloria Artis. Jest też laureatką nagrody im. Władysława Orkana.

Małgorzata Kareńska fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica