Z pomnika Kiepura spogląda na uzdrowisko.

Z pomnika Kiepura spogląda na uzdrowisko.
Propozycję wzniesienia pomnika Jana Kiepury, słynnego tenora, związanego z perłą polskich uzdrowisk od lat 30. ubiegłego stulecia, wysunęli członkowie Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego jego imienia.

Odlany z brązu, ustawiony na granitowym cokole przedstawia Jana Kiepurę z uniesioną w górę ręką. Jest to replika pomnika powstałego w maju 2002 roku Sosnowcu, rodzinnym mieście artysty. Tam mowę laudacyjną wygłosił Bogusław Kaczyński. Powiedział on m. in.: „Kiepura śpiewał zawsze i wszędzie, kiedy go o to proszono. Nie szczędził głosu, gdyż lubił śpiewać i kochał swoja publiczność. Dla Polaków był bohaterem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni. Świat ocenił go jako jednego z czołowych śpiewaków sceny operowej dwudziestego stulecia. Był także jednym z gwiazdorów rodzącego się wtedy filmu muzycznego, filmu śpiewanego”.
   Autorami projektu pomnika Jana Kiepury byli warszawiacy rzeźbiarze - Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski. Postument stanął 17 lipca 2004 roku, a jego odsłonięciu towarzyszyły archiwalne pieśni w wykonaniu artysty, w tym słynna „ Ninon, ach uśmiechnij się. ”

Małgorzata Kareńska fot. aut

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica