ILONA ADAMSKA dla MTV24.TV : Zapomnij o znamionach!

ILONA ADAMSKA dla MTV24.TV : Zapomnij o znamionach!
Poleca MTV24.TV
Zapomnij o znamionach!

"Pieprzyk" czy brodawka nie tylko szpeci, ale też może wywołać groźne następstwa. Dlatego warto usunąć znamiona w bezpiecznej, profesjonalnej placówce. Takiej jak Klinika Korona!

Zaczyna się niewinnie- od niewielkiej brodawki, która nagle się pojawiła na twojej skórze, od piegów, które po dłuższym opalaniu stały się ciemniejsze, a nawet wypukłe... Znamiona mogą jednak doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji, dlatego warto mieć je pod kontrolą!
Jak powstają znamiona? Niektóre z nich, tak jak popularne "pieprzyki" są efektem nagromadzenia barwnika skóry- melaniny. Pojawiają się wtedy, gdy dużo przebywamy na słońcu, ale nie tylko. Niektóre znamiona "dostajemy w spadku" po naszych rodzicach czy dziadkach.
Bez względu jednak na to, jak powstały nasze znamiona, warto mieć je pod kontrolą! Regularne wizyty u dermatologa czy osłanianie ich przed promieniami słonecznymi (np. poprzez zastosowanie kremów z najwyższym filtrem ochronnym SPF 50) to optymalna ochrona.
Ale czasem warto rozważyć inną opcję- usunięcie kłopotliwych brodawek czy "pieprzyków" tak, by swobodnie korzystać latem z kąpieli słonecznych, uprawiać sport, czy po prostu cieszyć się odbiciem w lustrze, którego nie szpecą niechciane "dodatki".
- Czasami „zwykła” brodawka może być skutkiem dyskomfortu czy kompleksów. Usuwając zmianę na skórze, likwidujemy ryzyko jej zezłośliwienia, a więc jest to działanie prozdrowotne, profilaktyczne. Poza tym, po takim zabiegu pacjent czuje się lepiej w sensie psychicznym.- przyznaje doktor Marek Janisz, właściciel Kliniki Korona.- Można powiedzieć, że jest szczęśliwszy: wzrasta jego samoocena, akceptacja własnej osoby, ma poczucie, że coś przestało go szpecić, że pozbył się jakiegoś problemu, że jest ładniejszy, bardziej atrakcyjny dla otoczenia. Istnieje taka zasada: gdy poprawia się moja samoocena, poprawia się moje samopoczucie. To sprzężenie zwrotne: każdy szuka akceptacji. A więc im więcej będziemy mieli „wiatru w żagle”, stojąc przed lustrem – tym lepiej będziemy się czuli.
Oczywiście, warto usunąć znamiona z innych, bardziej poważnych względów. Nawet niewinnie wyglądająca zmiana skórna może bowiem okazać się zmianą nowotworową. A wtedy już musimy stoczyć wyścig z czasem, gdzie gra toczy się o najwyższą stawkę: nasze życie:
- Każda zmiana, która nas choćby instynktownie niepokoi, powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Czasami nawet mała zmiana po przeanalizowaniu może okazać się groźna. Jeżeli pacjent ma wrażenie, że spośród iluś pieprzyków na skórze jeden go niepokoi – powinien koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. Podkreślam: nie każda zmiana wymaga wycięcia. Ale spotkałem się z przypadkiem, kiedy pacjentka zgłosiła się na usunięcie zmiany wielkości 3 milimetry i okazało się, że był tam rak. Wczesna interwencja chirurgiczna spowodowała całkowite wyleczenie.- mówi doktor Marek Janisz.
Często nie zdajemy sobie sprawy właśnie z tego, że taka mała, niepozorna zmiana skórna może być zalążkiem poważnej choroby:
- Do mego gabinetu często zgłaszają się pacjenci ze znamionami skórnymi o wiele za późno, po wielu latach ich noszenia. Zawsze zadaję pytanie: kiedy zmiana się pojawiła? I zazwyczaj słyszę, że rok temu, albo kilka lat temu i rośnie. Wielu pacjentów lekceważy takie zmiany lub uważa je za naturalną rzecz, którą nie trzeba się przejmować. Bo przecież każdy z nas ma na skórze jakieś znamiona barwnikowe, brodawki i to usypia naszą czujność. Czasami pacjenci przyzwyczają się do tych zmian do tego stopnia, że nie zauważają, iż zaczynają one rosnąć, zmieniać postać. A potem zgłaszają się do lekarza zbyt późno...- przestrzega właściciel Kliniki Korona.
Warto zatem kontrolować wszelkie znamiona na naszej skórze i w miarę potrzeby odwiedzać dermatologa. A jeśli już zdecydujemy pozbyć się szpecącej nas brodawki, warto oddać się w ręce profesjonalistów, którzy nie tylko bezpiecznie usuną niechciane brodawki, ale też zadbają o nasz psychiczny komfort. Takich specjalistów na pewno znajdziemy w Klinice Korona!
Joanna Bielas

Opracował i poleca: Music Media Press dla MTV24.TV
Współpraca : Ilona Adamska  / IMPERIUM KOBIET / PLANETA KOBIET


Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica