Anna Romantowska. "Miłość mi wszystko wyjaśniła'.

Anna Romantowska. "Miłość mi wszystko wyjaśniła'.
"Miłość mi wszystko wyjaśniła". To spotkanie z  aktorką Anną Romantowską, promotorką poezji bł. Jana Pawła II. Odbyło się ono (29 kwietnia) w ramach poetycko - muzycznego VIII Spotkania z Kulturą Chrześcijańską.

- „To już ósmy raz spotykamy się w ramach Spotkań z Kulturą Chrześcijańska. Pamiętną datą był 2 kwietnia 2005 roku tj. dzień odejścia do domu Ojca papieża bł. Jana Pawła II. Intencją organizatorów było poświęcenie festiwalu Ojcu Świętemu i uczynienie Go jego patronem. Festiwal ma za zadanie promowanie niezwykłego dorobku - testamentu, jaki po sobie pozostawił. - mówił ks. Bogusław Skotarek.
    Natomiast Robert Grudzień, dyrektor artystyczny przypomniał udział Krzysztofa Kolbergera w tej kulturalnej imprezie. Aktor po raz ostatni wystąpił w 2010 roku z programem - „Bonsoir, monsieur Chopin”. - „W festiwalu biorą udział znakomici artyści. Przez wiele lat współpraca z tutejszą parafią zaowocowała tym, że impreza nadal trwa. Anna Romantowska kontynuuje dzieło, jeśli chodzi o moją współpracę z kościołami całej Polski w promowaniu twórczości poetyckiej papieża Jana Pawła II. - mówił Grudzień, podczas koncertu „Karol Wojtyła - Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Zebrani usłyszeli w nim słowa Jana Pawła II, zanim został wybrany na stolicę Piotrową. Usłyszeli również piękną muzykę, skomponowaną z Jego inspiracji, nauczania, także słów i obecności. Wiersze młodego Karola Wojtyły recytowała Anna Romantowska. Towarzyszyli jej na organach i pianinie - Robert Grudzień, a na fletni Pana i cymbałach - Georgij Agratina. Poetycko - muzyczne Spotkania z Kulturą Chrześcijańską w dniach 28 - 30 kwietnia nazwane zostały „Tryptykiem z bł. Janem Pawłem”.
*****
Anna Romantowska jest aktorką filmową i teatralną. Ukonczyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Po studiach rozpoczęła współpracę z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Następnie była aktorką Teatru Narodowego, a w latach 1984 - 1993 występowała na deskach warszawskiego Teatru Studio. Zagrała w wielu serialach telewizyjnych („Dom” „Kuchnia Polska” „Czas Honoru”) i kinowych. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród, w tym za role w filmach „Przesłuchanie” i „Statyści”.
Gieorgij Agratina (fletnia Pana, cymbały) urodził się w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od piątego roku życia uczył się gry na skrzypcach oraz fletni Pana u Fiodora Karpatii, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Kontynuował naukę w Konserwatorium w Kijowie. Od 1970 r. jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie. Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA (wielokrotne tournee koncertowe), Mongolii, Holandii, Polsce oraz Mołdawii, na Ukrainie i w Rumunii. W roku 2012 obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.
Robert Grudzień ukonczył Akademię Muzyczną w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Jest znanym organistą, pianistą i klawesynistą. Występuje m.in. z: Teresą Żylis-Gara, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Grzegorzem Olkiewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratina, Producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych.,

Małgorzata Kareńska

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica