Ks. Sławomir Homoncik, Sądeczanin w Licheniu.

Ks. Sławomir Homoncik, Sądeczanin w Licheniu.
Marianin, ks. Sławomir Homoncik z Nawojowej, jest vice - kustoszem Sanktuarium Maryjnego, a także wicerektorem Bazyliki Mniejszej w Licheniu. Posiada dogłębną i nieocenioną wiedzę na temat historii kultu Matki Boskiej Licheńskiej.

Ks. Sławomir Homoncik, vice - kustosz Sanktuarium Maryjnego urodził się w 1972 roku w Nowym Sączu. Pochodzi z Nawojowej. Należy do Zgromadzenia Księży Marianów. Poznał ich za sprawą korespondencji swoich rodziców, którzy prowadzili korespondencję z ks. Eugeniuszem Makulskim, proboszczem parafii p.w. św. Doroty w Licheniu oraz promotorem i organizatorem uroczystości koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej (15 sierpnia 1967 r). Do zgromadzenia księży Marianów wstąpił w 1995 roku, a śluby wieczyste złożył pięć lat później. W 2002 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie został skierowany do pracy niedaleko Siedlec, gdzie najpierw pełnił posługę katechety. Potem, przez sześć lat był mistrzem nowicjatu. Od trzech lat pracuje w Licheniu, gdzie pełni funkcję vice - kustosza Sanktuarium.
*****
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest miejscem modlitwy, skupienia i wyciszenia. Jego historia wiąże się z obrazem Matki Bożej, który w pobliskim lesie zawiesił kowal z Izabelina, Tomasz Kłossowski. Około 1850 roku pasterzowi Mikołajowi Sikatce przed nim ukazała się kilkakrotnie Matka Boża, która przekazała mu orędzie wzywające do modlitwy i nawrócenia, .Poleciła też przeniesienie obrazu w bardziej godne miejsce. Początkowo nikt nie uwierzył pasterzowi, ale sytuacja zmieniła się, gdy wybuchła - zapowiadana przez objawioną Matkę Bożą - epidemia cholery. Przed jej wizerunkiem ludność zaczęła się modlić o zdrowie. Świadectwa o uzdrowieniach sprawiły, że dwa lata później władze kościelne poleciły przenieść obraz do kościoła w Licheniu. Obecny wygląd Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski to dzieło posługujących w Licheniu od ponad sześćdziesięciu lat Księży Marianów, a także darczyńców i dobrodziejów. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski. Powstanie świątyni zostało sfinansowane z datków pielgrzymów.
reportaż na http://www.malopolskie.tv/film/reportaz_bazylika_mniejsza_w_licheniu-7781.html

Małgorzata Kareńska fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica