Lipnica Murowana: 58. Konkurs Palm i Rękodzielnictwa Artystycznego.

Lipnica Murowana: 58. Konkurs Palm i Rękodzielnictwa Artystycznego.
Para Prezydencka uczestniczyła wczoraj, 20 marca w uroczystościach religijnych i 58. Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego w Lipnicy Murowanej. Najwyższa palma mierzyła wykonana przez Zbigniewa Urbańskiego ma 30. 04 metra.

Na zaproszenie Wójta Gminy Lipnica Murowana Tomasza Gromali, Księdza Proboszcza Mariusza Jachymczaka oraz Dyrektor Gminnego Domu Kultury Agnieszki Żołna - Zdunek Lipnicę Murowaną odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wraz z Małżonką.
    Konkurs Lipnickich Palm tradycją sięga 1958 roku. Jego inicjatorem był Józef Piotrowski. Do tegorocznej edycji zgłoszono 55 palmy, w tym w kategorii wysokich (powyżej 12 metrów), średnich (od 5 do 12 merów) oraz niskich (od 3 do 5 m).
     Grand Prix otrzymał Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej. Od wielu lat wraz z rodziną bierze udział w konkursach. W tym roku wygrał po raz 12. To on ustanowił rekord na najwyższą lipnicką palmę, która mierzyła 36, 4 metrów. (2011). Oceniane też palmy dziecięce - do 3 metrów wysokości, których zgłoszono 86. Tradycyjnie konkursowi towarzyszył Jarmark Wielkanocny, a także występy zespołów regionalnych
*****
20 marca Andrzej Duda odwiedził Lipnicę Murowaną i uczestniczył w uroczystościach religijnych oraz konkursie Palm Wielkanocnych. Prezydent RP po raz pierwszy złożył tu wizytę jako Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, 28 marca 2010 roku. Wówczas w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przekazał dar w postaci dzwonu „Maryja” (wyk. pracownia Felczyńskich) dla Parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła. W 2014 roku był tu również jako Poseł na Sejm Rzeczypospolitej. Wówczas wręczał nagrodę ufundowaną przez klub parlamentarny dla zwycięzcy konkursu. Kolejny raz odwiedził Lipnicę w ubiegłym roku jako poseł Parlamentu Europejskiego. Po wyborze na Prezydenta RP, na swojego kapelana powołał wieloletniego proboszcza parafii Lipnica Murowana, ks. Zbigniewa Krasa.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica