Muszyna. Ekumeniczne spotkanie z kolędą w Kościele Parafialnym.

Muszyna. Ekumeniczne spotkanie z kolędą w Kościele Parafialnym.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej zaprosiło na Ekumeniczne spotkanie z kolędą do Kościoła pw. św. Józefa w Muszynie. Koncert, w którym wystąpiły dwa krynickie chóry: Parafii Prawosławnej p.w. św. Włodzimierza Wielkiego i Grekokatolicki oraz ks. Dariusz Chwastek z nowosądeckiej Parafii Ewangelicko - Augsburskiej, odbył się dzisiaj (5 stycznia).

- Dziękuje za to wspólne wieczorne śpiewanie kolęd. Dobrze, że takie rzeczy są. Że otwieramy się wzajemnie na siebie. Jesteśmy w przede dniu Świąt Bożego Narodzenia, radosnego czasu, którym się wspólnie cieszymy. - powiedział ks. Jan Pipka, proboszcz Parafii Grekokatolickiej w Krynicy - Zdroju. Natomiast ks. Dariusz Chwastek z parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Nowym Sączu  dodał - „Kolęda to czas, gdy łączymy się razem w śpiewie na chwałę Bogu. Przygotowaliśmy cztery utwory, w tym pastorałki. Pierwszą znacie doskonale, gdyż wykonuje ją Ewa Bem „ Luja że mi lulaj”. Druga - "Śpij mój maleńki". Trzecia jest kolędą z XIX wieku - „Mizerna cicha, a czwarty utwór - to pieśń bożonarodzeniowa „Przyszedł na świat”, która oddaje charakter świąt, gdy Jezus Chrystus przyszedł do nas”. 
     Jako pierwszy wystąpił chór Parafii Prawosławnej p.w. św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy - Zdroju, którym dyrygował Piotr Trochanowski. Chór założono w 1982 roku. Brał udział w II Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1983r.), gdzie dostał wyróżnienie specjalne, oraz w XXIII Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce(2004r.). Od 1883 r. do 1992r. (do chwili założenia chóru diecezjalnego) obsługiwał archirejskie nabożeństwa na łemkowszczyźnie. W 1986 r. występował z inscenizacją Wigilijne intermezzo na Łemkowszczyźnie i Ziemiach Zachodnich. Uczestniczy w nabożeństwach ekumenicznych w miastach południowej Polski i Słowacji. Był współorganizatorem i uczestnikiem Koncertu Muzyki Cerkiewnej w ramach Międzynarodowego Biennale Kultury Łemkowskiej / Rusińskiej w Krynicy.

(MK)
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica