
Niedziela Palmowa. Pierwszy dzień wielkiego tygodnia, upamiętnia przybycie Jezusa do Jerozolimy. Obchodzona w Polsce od średniowiecza. Tego dnia święci się wielkanocne, wierzbowe gałązki.
W Niedzielę Palmową święcane są palmy wielkanocne, przygotowane z gałązek wierzbowych, powplatanych kosmyków siana, słomy, suchej trawy a także kolorowych kwiatów z bibułek i wstążek. Ta przepiękna ozdoba symbolizuje nieśmiertelność duszy oraz zmartwychwstanie. Wierzba natomiast jest symbolem odradzającego się życia na wiosnę. Najpiękniejsze palmy wystawiane są w kościołach przez okres świąteczny.
W parafiach odbywają się konkursy, związane z wielkością palm wielkanocnych. W Polsce środkowej i wschodniej zwyczajem było uderzanie się palmami po wychodzeniu z kościołów co oznaczało przekazywanie sobie witalności, żywotności, życzenia sobie bogactwa i zdrowia.Dawniej wierzono również w funkcje ochronne palmy. Umiejscowienie palmy podczas burzy w oknie chroniło dom przed pożarem wynikającym z uderzenia piorunów.
***
Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Jest to okres wyciszenia, spokojnego przygotowania do świąt, przeżywania męki Chrystusa oraz nadchodzącej radości z Zmartwychwstania. To czas duchowej odnowy, przeżycia bolesnych ale zarówno najpiękniejszych momentów w życiu Chrystusa.
Małgorzata Kareńską & Andrzej Gulewicz
Komentarze
Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!