Prawosławne Chorągwie w tradycji Kultury Wschodniej.

Prawosławne Chorągwie w tradycji Kultury Wschodniej.
Parafia Prawosławna p.w. Św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego oraz Burmistrz Krynicy – Zdrój zaprosili wczoraj (16 stycznia) do Galerii Siedlisko na wernisaż wystawy „Prawosławne Chorągwie” połączony z koncertem kolęd.

Chorągwie prawosławne mają sakralny wymiar i długą historię. Ich źródło tkwi w tradycji tzw. „krestnych chodiw”, czyli procesji krzyżowych. Uchodzą za atrybut charakteryzujący świątynie. Ich forma, którą prawosławna cerkiew wykorzystuje do dzisiaj, wywodzi się z okresu panowania Konstantyna Wielkiego tj. od IV w. n.e. Pierwszą wzmiankę o nich zawiera opis pochodu cesarza Bazylego powracającego z Syrii w 879 roku, którego autorem jest Konstantyn Porfiriusz.
    Chorągwi używa się podczas procesji z okazji różnych świąt oraz uroczystych wydarzeń. Między innymi Święta Jordanu, podczas okresu Wielkanocy bądź witając przybyłą do świątyni cudotwórczą ikonę. Istnieje również zwyczaj wychodzenia z chorągwiami i krzyżem na powitanie arcypasterza. Używa się ich również w czasie mniej radosnych chwil w parafii, w tym pogrzebów. Niesione są na samym przodzie „krestnoho chodu”, tuż za krzyżem procesyjnym symbolizującym Chrystusa - Imperatora. Przechowuje się je w świątyni. Ciekawostką jest, iż wykorzystywanie ich podczas procesji prawosławnych w I Rzeczpospolitej jest poświadczone dekretem króla Zygmunta I Starego w 1512 roku.
     Centralną część ozdobnej tkaniny chorągwi zajmuje postać Chrystusa, Bogurodzicy lub Świętych. Dolne trzy wycięcia – symbolizują Trójcę Świętą.
      Wystawę „Prawosławnych Chorągwi” oglądać można do 31 stycznia krynickiej Galerii Sztuki "Siedlisko".

Małgorzata Kareńska fot. Andrzej Gulewicz.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica