Renowacja greckokatolickiej cerkwi.

Renowacja greckokatolickiej cerkwi.
W październiku rozpoczęła się renowacja cerkwi pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy - Zdroju. Ta greckokatolicka  świątynia została wybudowana na przełomie lat sześćdziesiątych i  siedemdziesiątych XIX wieku.

Cerkiew pw. św. Piotra i Pawła  przy ulicy Kraszewskiego została zbudowana w latach 1865 – 1870, w miejscu XVII – wiecznej, drewnianej. Po wysiedleniu Łemków zmodernizowano ją i zamieniono na kościół rzymsko – katolicki.
Od 1987 roku w świątyni ponownie odprawiane są nabożeństwa w obrządku greko - katolickim" Wewnątrz budynku zachowała się część oryginalnego wyposażenia: polichromie ścienne, górna część ikonostasu oraz cztery drewniane, boczne ołtarze. Nad dachem góruje osiem wieżyczek nakrytych baniastymi hełmami. Na zewnątrz tablica informuje, że w cerkwi tej 22 maja 1895 roku został ochrzczony Nikifor. Powyżej świątyni znajduje się cmentarz z nagrobkami łemkowskimi oraz krzyże.

   Poddasze cerkwi jest ostoją nietoperzy, nad którymi opiekę sprawuje Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „ Pro Natura”.

 

Małgorzata Kareńska fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica