Trwają przygotowania do ŚDM 2016.

Trwają przygotowania do ŚDM 2016.
Trwają przygotowania do ŚDM. W Tarnowie omówiono temat współpracy z samorządami, wolontariatu, logistyki oraz bezpieczeństwa w czasie Tygodnia Misyjnego.

Światowe Dni Młodzieży opierają się na zasadzie wolontariatu. Zgłoszonych jest już ponad trzy i pół tysiąca wolontariuszy. – „Największe zainteresowanie wzbudza wolontariat parafialny. - mówi Anna Szczepanek. – „Wszystkie sekcje są nadal otwarte. Zapraszamy szczególnie tłumaczy i osoby, które pomogą nam w Starym Sączu, gdzie spotkamy się z pielgrzymami na ogólnodiecezjalnym evencie. Spodziewamy się od 20 do 30 tysięcy osób”.
    Rejestracja wolontariuszy zakończyła się 20 marca, lecz - jak zapewnia koordynator sekcji może zostać przedłużona do czasu rozpoczęcia pierwszego szkolenia. (szczegóły na www.sdm.tarnow.pl. ). – „Stawiamy na kolej w kontekście transportu na Diecezjalny Dzień Wspólnoty – dodaje Marcin Lewandowski, odpowiedzialny za logistykę – „Przygotowujemy się na przewiezienie 15 tysięcy młodych osób 23 lipca do Starego Sącza, a także chcemy wykorzystać właśnie kolej do przewozu ludzi do Krakowa – zarówno 25 lipca, jak i 31 lipca, kiedy to młodzi z wydarzeń głównych będą wracać”.
     W trosce o bezpieczeństwo do ŚDM przygotowuje się również policja. – „Utrudnienia w ruchu, które pewnie nastąpią, będą minimalizowane przez tarnowskich policjantów. Ryzyko wystąpienia poważnych zakłóceń, czy zagrożeń jest na niskim – zupełnie normalnym – poziomie – mówi mł. insp. Mirosław Moryl, Komendant Miejski Policji w Tarnowie.– Jesteśmy - jako kraj i diecezja - bardzo jednorodni narodowościowo i religijnie. Każde odstępstwo od normy jest stosunkowo łatwe do wychwycenia dla służb, które będą zapewniały bezpieczeństwo.
      Członkowie Diecezjalnego Zespołu ds. ŚDM proszą o cierpliwość w sprawie przydzielania zagranicznych grup do okręgów. – „Na dzień dzisiejszy mamy zarezerwowane 9503 miejsca. Są to osoby, które pragną przyjechać, ale nie potwierdziły jeszcze formalnie swojego udziału w Krakowie. Natomiast „pewnych” osób, które takie potwierdzenie nadesłały jest 7499 – mówi Marta Wideł z tarnowskiego Biura ŚDM. Wśród krajów, z których przyjadą goście wymieniane są Stany Zjednoczone, Meksyk, Chile, Boliwia, Ekwador, Malezja, Filipiny, Syberia, Czad, Kongo, Madagaskar, Egipt, Francja Włochy, Słowacja, Norwegia, Rumunia, Chorwacja.

Małgorzata Kareńska & Angelika Biernat/Diecezjalne Biuro Medialne

Fot.: Paweł Sajdak/okręg dębicki
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica