Uroczystość w cerkwi św. Włodzimierza.

Uroczystość w cerkwi św. Włodzimierza.
W cerkwi św. Włodzimierza odbyło się (21 maja) uroczyste poświęcenie siódmej, najwyższej wieżyczki z kopułą. Jej budowa trwała od listopada ubiegłego roku, a umieszczenie na właściwym miejscu nastąpi za ok. dwa tygodnie.

29 sierpnia 1982 roku w Krynicy – Zdroju odbyła się uroczystość poświęcenia przez J.E. Metropolitę Bazylego kamienia węgielnego pod budowę murowanej cerkwi św. Włodzimierza. Świątynia konsekrowana została 8 września 1996 roku. Dotąd pozostaje jedyną cerkwią, wybudowaną po II Wojnie Światowej na Sądecczyźnie. Powstała w tradycji łemkowskiego budownictwa sakralnego. Jej ściany wzniesiono z cegły, a sylwetka nawiązuje do architektury cerkwi wschodniosłowiańskich.
   Świątynię pokrywa dach, który dotąd zdobi sześć wież, zwieńczonych baniastymi hełmami z krzyżami prawosławnymi na szczycie. Bryła pozostawała niedokończona, gdyż nie miała siódmej, najwyższej wieżyczki z kopułą. Umieszczenie tej ostatniej na właściwym dla niej miejscu zaplanowane jest za około dwa tygodnie.
    Prawosławna parafia św. Włodzimierza należy do dekanatu Nowy Sącz i diecezji przemysko-nowosądeckiej. Pierwszym proboszczem był ks. Bazyli Gałczyk (1981 – 2006), obecnie jest nim ks. Piotr Pupczyk (od 2006)

(MK). fot. aut. 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2016-05-25 00:34:37 - ja ip:89.13.83.197
sylwetka nawiązuje do architektury cerkwi zachodniołemkowskich a nie wschodniosłowiańskich...
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica