Andrzej Zabawa odwiedził uzdrowisko.

Andrzej Zabawa odwiedził uzdrowisko.
Kryniczanin Andrzej Zabawa, hokeista, olimpijczyk, trener wystąpił w drużynie olimpijczyków w meczu charytatywnym rozegranym na tafli krynickiej hali MOSiR. Wcześniej wziął udział w panelu dyskusyjnym, poświęconym m.in. kondycji polskiego hokeja. 
 
Andrzej Zabawa -  hokeista (napastnik lewoskrzydłowy), olimpijczyk (1976, 1980 i 1984), a także trener urodził się w Krynicy – Zdroju. Jego pseud. sportowy brzmiał „Dżames". Pochodzi z rodziny, w której nie obce były tradycje gry w hokeja. Poza tym w latach 50. XX w. uzdrowisko żyło tą dyscypliną sportu, a niemal każdy chłopak chodził z łyżwami i kijami hokejowymi. Jednak marzeniem matki, Janiny z domu Salamon było, aby syn został muzykiem. Dlatego zapisała go do szkoły muzycznej, gdzie przez dwa lata uczył się gry na akordeonie. Zanim został wychowankiem KTH Krynica (1972 – 74) , jeździł też na łyżwach figurowych oraz na nartach.
    Potem grał m.in w Unii Oświęcim (1974-1975). Występował też w niemieckich klubach hokejowych (lata 1986 – 1993). Następnie, w latach 90. XX w. powrócił do Sosnowca, gdzie występował w barwach Zagłębia jako grający trener.  Na tafli tworzył swoisty team z Wiesławem Jobczykiem. Został „Król emstrzelców” (1985 i 1986). W barwach narodowych dziesięciokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata. W reprezentacji Polski rozegrał 156 meczów, strzelił 99 goli. Obecnie jest kierownikiem kadry narodowej w hokeju na lodzie. Odznaczony m.in.: Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.
 
(MK).

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica