Eugeniusz Lewacki, legenda polskiego hokeja.

Eugeniusz Lewacki, legenda polskiego hokeja.
Eugeniusz Lewacki, legenda polskiego hokeja, wychowanek - założonego w 1928 roku Krynickiego Towarzystwa Hokejowego, uczestnik dwóch Igrzysk Olimpijskich, mistrz i wicemistrz Polski, wrzuceniem krążka na taflę lodową rozpoczął mecz charytatywny – Olimpijczycy kontra KTH.
 
91 rocznica urodzin Eugeniusza Lewackiego, najstarszego polskiego olimpijczyka w hokeju na lodzie, przypadła 24 stycznia. Hokeista na lodzie i trener urodził się w Krakowie, ale rodzina przeniosła się do Krynicy – Zdroju. Tutaj, w uzdrowisku – chociaż wyśmienicie jeździł na nartach, grał w piłkę nożną, siatkówkę - zafascynował go hokej na lodzie.
     W KTH Krynica występował w latach 1947–1953 i 1956–1957. Z drużyną ta zdobył mistrzostwo (1950 r) i trzykrotnie wicemistrzostwo Polski (1949, 1951, 1953). Grał też w Gwardii Bydgoszcz (1954–1955). Nazywany Królem dobitek", na lodowej tafli współtworzył atak: Lewacki, Csorich, Jeżak.
   Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich: St. Moritz (1948 r. ) i Oslo (1952 r. ), a także na mistrzostwach świata w RFN. (1955 r. ). Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem.
    Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za całokształt pracy sportowej i społecznej uhonorowany Złotym Herbem Krynicy - Zdroju, najwyższym odznaczeniem uzdrowiska.
 
(MK). fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, wikipedia.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica