Kraków: pierwsze Mistrzostwa Polski w Speed-ballu

Kraków: pierwsze Mistrzostwa Polski w Speed-ballu
W sobotę 1 października w stolicy Małopolski zmierzyli się najlepsi polscy speed-balliści. Walczyli o możliwość występu na tegorocznych Mistrzostwach Świata. Do Tunezji pojedzie sześć osób, w tym zawodnicy i zawodniczki z Krakowa.

Speed-ball to popularna na całym świecie dyscyplina wykorzystująca piłeczki i rakietki. Działające od niemal trzech lat Stowarzyszenie Speed-ball Polska, odpowiedziało na rosnące zapotrzebowanie polskich miłośników sportu, organizując ogólnokrajowy turniej. Stawką w grze był nie tylko tytuł mistrza, ale również miejsce w kadrze na mistrzostwa świata, która wylatuje do Tunezji już za niespełna miesiąc, 25 października 2016.
Przebieg turnieju
Do Mistrzostw Polski w Speed-ballu zakwalifikowało się 34 zawodników i zawodniczek z całego kraju. Dla kobiet i mężczyzn rozegrane zostały zawody w kategoriach: open oraz junior.

Najbardziej zacięte były zawody singla mężczyzn, w których konkurowało aż trzynastu zawodników. Niepokonanym okazał się reprezentujący woj. małopolskie Rafał Druzgała pokonując w finale Przemysława Wolana. Wolan z kolei triumfował w super solo z wynikiem 453, to doświadczony zawodnik, który reprezentował już Polskę na Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, gdzie w 2014 roku zajął 6. miejsce, oraz w 2015 w Krakowie gdzie uplasował się na 4 pozycji. W konkursie solo po piętach deptali mu dwaj reprezentanci Małopolski Zbigniew Bizoń (442 pkt.) oraz Rafał Druzgała (417 pkt). Cała trójka osiągnęła wymagany przez organizatorów MŚ wynik kwalifikujący ich do wyjazdu do Tunezji.
    Jeszcze bardziej napięta sytuacja miała miejsce w zawodach super-solo kobiet, do których zakwalifikowało się 8 zawodniczek. Zwyciężczynią została reprezentująca województwo opolskie Katarzyna Pawlaczyk (wynik: 353 punkty), o włos pokonując Martynę Dudek, brązową medalistkę z MŚ z Krakowa z 2015 roku (349pkt). Ostrą walkę stoczyły między sobą krakowianki Gabriella Lopez (326pkt) oraz Laura Lach (322pkt), zwyciężczyni super-solo junior.
     Do MŚ w Tunezji zakwalifikowały się K. Pawlaczyk, M. Dudek oraz G. Lopez, która pokonała pozostałe zawodniczki w grze singlowej.
    Mistrzostwa były organizowane przez Stowarzyszenie Speed-ball Polska we współpracy z Dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 41 przy ul. Jerzmanowskiego 6 w Krakowie. Mistrzostwa zostały objęte Patronatem Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.
Mistrzostwa Świata w Speed-ballu
Polska kadra po raz pierwszy w historii wystąpi na Mistrzostwach Świata w Speed-ballu z tak dużą liczbą zawodników. Dotychczas kwalifikację uzyskiwali tylko pojedynczy zawodnicy, choć sytuacja zmieniła się po ostatnich MŚ które odbyły się w listopadzie zeszłego roku w Krakowie. Martyna Dudek zdobyła tam brązowy, a Rafał Druzgała – srebrny medal.
Tegoroczne Mistrzostwa Świata odbędą się w Tunisie w dniach 25-30 października. Prym w sporcie wiodą kraje arabskie, przede wszystkim reprezentanci Egiptu, gdzie powstał sport.
– Nie będzie łatwo, ale z pewnością będziemy liczyć się w walce o medale – przyznaje Martyna Dudek

Aby zwiększyć szanse Polaków, stowarzyszenie Speed-ball Polska zorganizowało szereg specjalnych treningów z udziałem zawodników z Bliskiego Wschodu, którzy szkolili najmłodszych członków reprezentacji.
– Choć Egipcjanie są najgroźniejsi, to po ostatnich treningach wiem, że jestem w stanie stanąć z nimi do walki – mówi Rafał Druzgała

Podobnie jak w Polsce, w Tunezji odbędą się zawody w grze deblowej, singlowej oraz super-solo.

Więcej informacji o MŚ oraz samym znajduje się na stronach Stowarzyszenia Speed-ball Polska http://speed-ball.pl/, które jest głównym organizatorem oraz sponsorem wyjazdu reprezentantów Polski do Tunezji.
Jak wesprzeć naszą reprezentację?
Dokonania naszych zawodników oraz przygotowania do turnieju można śledzić na Facebooku Speed-ball Polska.
– Liczymy, że wrócimy do Polski z kilkoma medalami – przyznaje Przemysław Wolan, zwycięzca pierwszych Mistrzostw Polski – Nie ma co ukrywać, że tak duża reprezentacja może być groźna dla najlepszych.

Speed-ball to prosty sport z wykorzystaniem piłeczki i rakietek, zyskujący coraz większą popularność w naszym kraju. Od innych sportów „rakietowych” różni się tym, że piłeczka jest przymocowana do statywu wokół którego rotuje. Kolejną innowacją jest to, że speed-ball oprócz klasycznych gier singlowych i deblowych umożliwia grę indywidualną na czas oraz grę z elementami sztafetowymi.

MTV 24
Źródło : Stowarzyszenie Miłośników Sportu Speed-Ball Polska

 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica