Ewa Demarczyk " Śpiewająca bogini w czerni " IMPERIUM KOBIET dla widzów MTV24.TV

Ewa Demarczyk " Śpiewająca bogini w czerni "  IMPERIUM KOBIET  dla widzów MTV24.TV
Ewa Demarczyk w MTV24.TV
W ramach akcji "Muzyczna Zima 2015" MTV24.TV która w tym roku odbywa się pod hasłem "Bezpieczny,bo widoczny" dzięki współpracy z IMPERIUM KOBIET prezentujemy Wielką artystkę EWĘ DEMARCZYK .
Ewa Demarczyk
Śpiewająca bogini w czerni
Artystek określanych mianem królowa polskiej piosenki było kilka. Ale spośród nich wyróżnia się jedna. Ta, od długiego już czasu żyjąca w ukryciu. Nazwana niegdyś „Czarnym Aniołem”, zdaje się być jednak aniołem najjaśniejszym, który swoją wyjątkowością rozświetlił polską i światową estradę.
O Ewie Demarczyk wiemy niewiele. Urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Pochodzi z artystycznej rodziny – matka była pianistką, ojciec rzeźbiarzem. Na początku swojej życiowej drogi była niezdecydowana, targały nią różne pragnienia. Śpiewała od dzieciństwa, ale nie myślała o karierze wokalistki. Przyszłość wiązała z grą na pianinie, jednak po roku nauki w szkole muzycznej zrezygnowała i przeszła na architekturę. Tam również nie znalazła swojego miejsca. Ciągnęło ją ku medycynie, ale wreszcie, za namową Rajmunda Jarosza, reżysera studenckiego kabaretu Cyrulik, znalazła się w szkole teatralnej.

Pierwsze profesjonalne kroki jako wokalistka postawiła właśnie w Cyruliku. Już wtedy stawała się dojrzałą artystką. Wieść o jej wyjątkowości szybko dotarła do Zygmunta Koniecznego z Piwnicy pod Baranami, który w 1962 roku wraz z przyjaciółmi zatroszczył się, aby przyszły diament oszlifować samemu.

Z Piwnicy na piedestał
Zygmunt Konieczny w rozmowach z dziennikarzami zarysowuje obraz Demarczyk jako artystki wyjątkowej pod każdym względem – zarówno stosunku do sztuki, jak i charakteru. Bo Demarczyk była wielką indywidualnością. Posiadała iskrę, rzadko spotykaną. Potrafiła wykorzystać swój talent, dzięki temu stała się profesjonalistką, która wyniosła na ołtarze poezję śpiewaną. Pełna charyzmy potrafiła interpretować teksty na swój sposób. Kiedy słucha się jej wykonań, patrzy się na ruch ust i ekspresję oczu, przeżywa się owo wykonanie razem z nią. Demarczyk niewątpliwie stanowi magnes, przyciągający ku artystycznemu zatraceniu. Jako współpracowniczka sprawiała kłopoty. Konieczny często przyznaje, że Demarczyk była wymagająca wobec siebie i innych, niecierpliwa, choć potrafiła pracować nad jednym utworem i pół roku. Była uosobieniem perfekcjonizmu, ale też dramatyzmu. Łączyła w sobie wiele osobowości, które tworzyły wulkan. Jej dykcja była bez zarzutu, choć to właśnie przez nią musiała zaliczać kilkakrotnie zajęcia u prof. Danuty Michałowskiej. Przed wejściem na scenę zwykle sięgała po tzw. carmeny. Później stawała przed publicznością i dawała popis swoich aktorskich umiejętności. W zamian otrzymywała trwające w nieskończoność oklaski.

Była boginią. Boginią w czerni. I choć w jej charakterystyce jest mnóstwo cech tworzących obraz zdystansowanej i chłodnej kobiety, to jej kolega z Piwnicy, Mieczysław Święcicki twierdzi, że prywatnie była wesołą i ciepłą osobą, która zapraszała znajomych do domu, aby pochwalić się odremontowaną łazienką albo poczęstować winem i przekąskami.

Choć środowisko Piwnicy pod Baranami należało do specyficznych i ekskluzywnych, to Demarczyk szybko się tam zadomowiła i znalazła uznanie pozostałych artystów. Jedna z jej kabaretowych koleżanek, Krystyna Zachwatowicz, w jednym z wywiadów przyznała, że nie rozumie, dlaczego Ewie nie udało się zrobić kariery zagranicznej. A nie było do niej aż tak daleko…

Polska Etih Piaf
Ewa Demarczyk święciła triumfy w momencie, gdy na scenie muzycznej dominował lekki i skierowany do mas big beat. Występowała z powodzeniem na całym świecie, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii. Zdaje się, że najważniejszym momentem w jej zagranicznej karierze było zaproszenie do paryskiej Olympii. Podczas pierwszego festiwalu w Sopocie o występ na tej jednej z najbardziej prestiżowych scen świata poprosił ją sam dyrektor Olympii Bruno Coquatrix. Dostrzegał w niej następczynię swojej przyjaciółki, królowej francuskiej piosenki Edith Piaf. Z zaproszenia skorzystała. Jednak przez słabą promocję i inne niedogodne sytuacje nie udało jej się w pełni zdobyć serc Francuzów.

Bunt artystki
Nadszedł dzien, kiedy Demarczyk powiedziała: dość. Między nią a Koniecznym pojawiało się coraz więcej niesnasek i różnic w patrzeniu w przyszłość. Rzekomo miała za złe Koniecznemu, że napisał dla niej utwór, w którym miała śpiewać w innym tonie niż zwykle. Przeciwko temu się zbuntowała, stwierdziła, że nie zaśpiewa w ten sposób. O swojej decyzji poinformowała Koniecznego w czasie wspólnego przyjęcia.

Po latach Konieczny nie ma do niej żalu. Wie, że inaczej być nie mogło, a Demarczyk, choć gwałtownie, postąpiła słusznie. Wspólna przygoda Demarczyk z Piwnicą pod Baranami nie trwała długo, ale mimo to udało się stworzyć artystyczny pomnik, który przetrwa wieki. Bo kto z nas nie zna „Karuzeli z madonnami” albo „Tomaszowa”? Dzięki nieprzeciętnemu zmysłowi kabaret rozkochał publiczność w wierszach Baczyńskiego, Mandelsztama, Tuwima, Goethego, Trakla, Białoszewskiego, Cwietajewej, Leśmiana i wielu innych.

Romans z kinem
Talent Ewy Demarczyk został doceniony także w kinie. Kiedy płyta „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego” pojawiła się na rynku, zrodziło się też zainteresowanie reżyserów filmów animowanych - Stephena i Timothy'ego Quay`ów - którzy w ścieżce dźwiękowej produkcji „Nocturna Artificialia” wykorzystali utwór „Deszcze”. Na polskim podwórku także Demarczyk zauważono. Najpierw wokalnie zaangażowała się w film Jerzego Skolimowskiego „Bariera”, później Jan Laskowski wykorzystał śpiewane przez nią „Wiersze Baczyńskiego” w „Zbyszku”, filmie poświęconym pamięci Zbigniewa Cybulskiego. Natomiast sama Demarczyk stała się bohaterką filmu Janusza Filipa Chodzewicza „Panna madonna legenda tamtych lat”.

Życie w ukryciu
Cudownie zapowiadająca się kariera wielkiej wokalistki niestety zakończyła się dość szybko i tajemniczo. Jeszcze w 1986 roku Kraków stworzył dla niej Państwowy Teatr Muzyki i Poezji „Teatr Ewy Demarczyk”, w którym mogła realizować swoje artystyczne aspiracje. Pojawiły się jednak problemy doprowadzające do konfliktu między wokalistką a władzami miasta. Teatr został zamknięty rzekomo przez kłopoty finansowe i kadrowe. Od telewizji Demarczyk stroniła, dziennikarzy odprawiała z kwitkiem, na scenie występowała coraz rzadziej. Znajomi nie byli zaskoczeni. Wiedzieli, że ta pełna sprzeczności kobieta nie jest w stanie żyć we współczesnym świecie pod dyktando innych. Dlatego zamknęła się przed wszystkimi.

Niedawno podczas jednego z wywiadów powiedziała: - Ja jestem do dyspozycji ludzi absolutnie do końca, do dyspozycji publiczności od momentu, kiedy wchodzę na scenę i gaśnie światło. Ale jakiś czas temu przyznała też, że czuje się odrzucona i niezrozumiana. Duże piętno odcisnęły na niej pomówienia, jakoby donosiła Służbie Bezpieczeństwa na kolegów artystów.

Podczas 48. Krajowego Festiwalu w Opolu Demarczyk uhonorowano medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, ale nie odebrała go osobiście. Nie wiadomo też, gdzie mieszka, przypuszcza się, że w Paryżu. Przez pewien czas krążyły plotki o jej rzekomej śmierci. Jednak później je dementowano. Czy Czarny Anioł odfrunął na zawsze w świat poezji i emocji? Wzruszeń i muzyki? Najprawdopodobniej…

Ewelina Świstak
fot. East News/ L. Fogiel

Specjalne podziękowania dla Ilony Adamskiej  ( Imperium Kobiet )
Telewizja MTV24.TV  poleca : IMPERIUM KOBIET
Opracował : Music Media Press dla MTV24.TV
Music Media Press i MTV24.TV zapraszają widzów na "MUZYCZNĄ ZIMĘ MTV24.TV 2015"
Styczeń-marzec 2015 - koncerty, spotkania z gwiazdami, kawiarenka z gorącą herbatą , spotkania z ciekawymi autorami , finał plebiscytu "Najpopularniejsi 2014" i "Złote Smoki Przedsiębiorczosci 2015"
dyskoteki - koncerty - konkursy z nagrodami , wieczorki przy muzyce z list przebojów MTV24.TV
W 2015 roku spotykamy się pod hasłem akcji "BEZPIECZNY BO ,WIDOCZNY" - KRYNICA ZDRÓJ ZAPRASZA
WIDZÓW MTV24.TV ( Wypoczynek przez cały rok )


Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica