Krynica: Hotel „Patria” Jana Kiepury, wybitnego polskiego tenora.

Krynica: Hotel "Patria" Jana Kiepury, wybitnego polskiego tenora.
     Luksusowy hotel „Patria” powstał dla sławnego tenora Jana Kiepury. Do jego wybudowania namówił śpiewaka spotkany w Mediolanie inżynier Zygmunt Protasiewicz, mąż aktorki Jadwigi Smosarskiej. W 1927 roku pod budowę hotelu wybrał on i zakupił plac przy ulicy Pułaskiego 35. Kilkuletnią budowę nadzorował ojciec Jana Kiepury, Franciszek Kiepura. 
     Gmach zaprojektował architekt Bohdan Pniewski, a budowały go głównie firmy warszawskie. Modernistyczny gmach z obrotowymi drzwiami wejściowymi otwarto w Boże Narodzenie 1933r.
     W okresie międzywojennym „Patria” była najnowocześniejszym krynickim hotelem, który nie ustępował najlepszym obiektom tego typu w alpejskich kurortach. Każdy pokój posiadał radioodbiornik, toaletę z ciepłą i zimną wodą, centralne ogrzewanie. W budynku były: sala balowa, restauracja i coctail bar oraz basen. Hol i recepcję wyłożono marmurem oraz alabastrem. Na dachu znajdował się taras widokowy, a przy budynku były korty tenisowe.
     Obsługa hotelu rekrutowała się z najlepszych kucharzy ściągniętych z „Daru Pomorza”, cukierników, hotelarzy, a także pracowników technicznych o wysokich kwalifikacjach.
     Do „Patrii” przyjeżdżała elita ówczesnej Polski: właściciele ziemscy, senatorowie, artyści, pisarze. W 1937 roku tu mieszkała księżna Julianna z mężem księciem niemieckim Bernardem Biesterfeldem.
     Kiedy Jan Kiepura odwiedzał Krynicę z żoną Martą Eggerth, zatrzymywał się w Patrii, lecz na co dzień hotelem zarządzali jego rodzice.
     Podczas wojny Niemcy w hotelu urządzili sanatorium oficerskie. Po jej zakończeniu Franciszek Kiepura przyjechał do Krynicy, aby dalej prowadzić „Patrię”, ale otrzymał akt wywłaszczenia. Budynek zamieniono na sanatorium, którym do dziś zarządza przedsiębiorstwo uzdrowiskowe.
     W 1958 roku Jan Kiepura przyjechał do Krynicy, lecz nie pozwolono mu zamieszkać w „Patrii”. Dla śpiewaka przygotowano apartament w Nowym Domu Zdrojowym.
     Wdowa po tenorze, Marta Eggerth, próbowała odzyskać budynek. Jednak NSA podtrzymał orzeczenie, które zapadło przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie w styczniu 2007 r. W myśl tego wyroku roszczenia Marty Eggerth dotyczące zwrotu hotelu „upaństwowionego” po wojnie były bezzasadne.

(M)
 
Autor: Webmaster

Komentarze

2013-11-16 23:12:08 - Meg ip:77.89.67.187
Kiepura wydał 3 mln dolarów na budowę hotelu, a komuniści nie pozwolili mu w nim zamieszkać jak był w Krynicy w 1958!!! i co ciekawe nie zwrócili go żonie, bo NSA !!! podtrzymał wyrok z 2007!!!!! roku . to jakaś masakra!!! no tak lepiej nie tynki odpadają ze ścian, jak oddac go właścicielom!!! a ponoć żyjemy w państwie prawa ???!!!! horror....
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica