W Miodowej Krainie u Emilii i Jacka Nowaków.

W Miodowej Krainie u Emilii i Jacka Nowaków.
Państwo Nowakowie
     W słoneczny, ciepły październikowy dzień wybrałam się do Kamiannej. Nie sądziłam, że wśród jodłowych lasów, zastanę tętniące życiem „Królestwo Miodu”. Wraz z właścicielką Emilią Nowak zwiedzałam pasiekę „Barć” im księdza dra. Henryka Ostacha oraz laboratorium i skansen. Z zainteresowaniem słuchałam ciekawostek z życia pszczół i opowieści o pracy w pasiece.

     Kamianna to niewielka, bo licząca dwustu mieszkańców, wieś. Położona jest w powiecie nowosądeckim,w gminie Łabowa, pomiędzy grzbietami Czerszli i Hłoczy, tworzącymi zachodnią część Beskidu Niskiego. Jej legenda sięga poprzednich stuleci i głosi, że na tej ziemi złoto będzie rodzić się na kamieniu. Tym złotem jest miód spadziowy, który tu powstaje z jodły.
     Pierwsze wzmianki o Kamiannej pochodzą z XVI wieku. Już w 1577 roku jej nazwa została wymieniona w dokumencie biskupa Piotra Myszkowskiego, nadającym sołectwo wsi Jackowi Łuczkowcowi i jego sukcesorom. W 1637 Biskup Jakub Zadzik ustanowił tutaj parafię greko-katolicką.
     Przed II wojną wieś zamieszkiwali Łemkowie, grupa etniczna, najprawdopodobniej pochodzenia wołoskiego(tereny obecnej Rumunii), zajmująca się pasterstwem, posiadająca własny język, kulturę i obyczaje. Wędrując głównym grzbietem Karpat, ludność ta mieszała się z ludnością ruską, przejmując jej styl życia i kulturę. Na terenach Polski pojawiła się pod koniec XIII w, docierając aż do Beskidu Śląskiego. Między XV i XVII w., z pasterzy - wędrowców przekształciła się w osiadłych rolników. Łemkowie nazywali siebie Rusnakami, nazwa „ Łemko” powstała w początkach XIX w. i pochodzi od charakterystycznego dla ich języka słowa „łem”(tylko).
     W 1947r., w ramach akcji „Wisła” Łemków usunięto z Kamiannej, sprowadzając na ich miejsce osadników z Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców. Pozostały po nich perełki architektury sakralnej – cerkwie.
W Kamiannej były dwie cerkwie: jedna unicka(przeniesiona potem do Bukowca koło Tarnowa) i druga prawosławna, która stoi do dziś. Wystrój i rzeźby znajdujące się w niej, wykonał rzeźbiarz ludowy Jan Stefaniak. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Nawiedzenia N M P
Kamianną odkrył ksiądz dr Henryk Ostach, który marzył o pracy misyjnej w spartańskich warunkach. Kiedy w 1960 roku na podstawie skierowania z Kurii Tarnowskiej został przeniesiony z Beretu do Kamiannej zastał wieś bez drogi, elektryczności
     Dzięki staraniom księdza powstała droga, łączącą wieś z głównymi traktami, wybudowano wodociąg i zainstalowano agregat prądotwórczy, który uruchamiany był na plebani.
Na początku 1962 roku założył Ochotniczą Straż Pożarną, zainicjował budowę Domu Strażaka oraz założył strażacką orkiestrę dętą. Od instytucji „Las” ksiądz Ostach wydzierżawił 100 - pniową pasiekę, uzyskał tytuł mistrza pszczelarskiego u dr Antoniego Chwałkowskiego i niewielką wioską rozsławił miodem w całej Polsce. W 1972 roku w Kamiannej odbył się I Sądecki Dzień Pszczelarza, na którym zrodziła się inicjatywa budowy Domu Pszczelarza, miejsca szkoleń pszczelarzy. Od tego czasu zaczęto organizować tutaj konferencje pszczelarskie i udostępniać zwiedzanie pasieki wycieczkom.
     W listopadzie 1981 roku ksiądz Ostach został powołany na prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego i pełnił tę funkcję przez 3 kadencje. Po zamachu na Jana Pawła II krakowscy pszczelarze przyjechali do księdza. Ostacha, prosić o miód z Kamiannej. Tradycję „Dzban miodu dla Papieża” kontynuowali Emilia i Jacek Nowakowie, którzy przejęli miodowe berło w 1986 roku.
     Działalność pasieki rozwijana jest w trzech kierunkach: hodowli matek pszczelich, pozyskiwania produktów pszczelich i wykorzystania ich w apiterapii (miód, propolis, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy) oraz szkoleń praktycznych pszczelarzy oraz młodzieży ze szkół średnich i wyższych.
W skansenie można prześledzić historię bartnictwa, zwiedzić pracownię pasieczną, zapoznać się z pracą pszczelarza oraz posłuchać prelekcji o produktach pszczelich, a w kawiarni degustować miody.
     Królestwo Pszczół” odwiedzają wycieczki zarówno z Polski, jak i z zagranicy oraz wiele słynnych osób. Wśród gości byli: Marek Grechuta piosenkarz i kompozytor, Wojciech Pszoniak aktor filmowy, Małgorzata Niemen modelka i żona Czesława Niemena, Wiktor Juszczenko prezydent Ukrainy.
     Kamianna to Ośrodek Pszczelarstwa, stanowi Światowe Centrum Apiterapii, ale jest także bardzo dobrą bazą wypadową na górskie szlaki. Niedaleko jest Krynica, Wysowa, Żegiestów, Muszyna, Piwniczna, Nowy i Stary Sącz. Zimą organizowane są kuligi, a na północnych stokach Okrągłej Górki, zwanej „Śnieżną Górą”, zlokalizowana jest niewielka stacja narciarska. Latem - wycieczki po okolicy pozwalają poznać piękno naszej ziemi.

Małgorzata Kareńska
 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica