1 marca. Nowosądeckie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca. Nowosądeckie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Jutro, 1 marca (środa) w Nowym Sączu odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie – uroczystości oficjalne, ale także inscenizacja walk, wykład i film.
 
Obchody rozpoczną o godz. 13:30 uroczystości pod tablicą na budynku WKU przy ul. Czarnieckiego 13, upamiętniającą ofiary dwóch reżimów totalitarnych. Delegacje instytucji i organizacji społecznych złożą wiązanki kwiatów. Następnie, o godz. 14. grupa rekonstrukcyjna "Stowarzyszenie Żandarmeria" zaprasza na inscenizację ataku na budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Sączu (obecnie budynek WKU).
   Po inscenizacji w ratuszu o godz. 14:30 Marcin Kasprzycki z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wygłosi wykład "PUBP w Nowym Sączu i jego siedziba", a o godz. 15 - Michał Mółka przedstawi prezentację "Żołnierze Wyklęci – sądeccy bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Wybór prac laureatów z lat 2011– 2015". Blok wydarzeń zakończy pokaz filmu "Mój przyjaciel Laluś"  Dariusza Walusiaka. 
     O godz. 18 zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu w kościele św. Kazimierza przy ul. Tadeusza Kościuszki. Na zakończenie obchodów delegacje złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, zamordowanego przez komunistów (godz. 19) .Na uroczystości zaprasza m.in.: prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

(MK).
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: KMP Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica