Community policing - koncepcja społeczeństwa obywatelskiego”

  Community policing - koncepcja społeczeństwa obywatelskiego"
„Community policing - koncepcja społeczeństwa obywatelskiego” – to debaty społecznej, która odbyła się w Krynicy-Zdroju. Celem spotkania było zacieśnianie współpracy Policji ze społecznością lokalną
 
Uczestnicy debaty poruszyli nurtujące ich problemy związane z lokalnym bezpieczeństwem. Omówili również współpracę pomiędzy Policją a społecznością lokalną w tym zakresie, diagnozowali zagrożenia oraz określano kierunki działań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
     Piotr Szyszka, Komendant Straży Miejskiej w Krynicy-Zdroju omówił m.in. tzw. teorię wybitej szyby, która w efekcie może zakończyć się „wybitym zębem”, ponieważ brak reakcji na naruszenie mniej ważnych norm społecznych sprzyja wzrostowi przestępczości oraz naruszeniu kolejnych norm, już zdecydowanie poważniejszych. - Nieusunięte śmieci generują dalszy nieporządek, a brak reakcji powoduje, że w tym miejscu z czasem powstanie wysypisko śmieci - podkreślał Piotr Szyszka, podsumowując: Brak reakcji na najdrobniejsze wykroczenie zawsze generuje nasilenie takich zachowań i sprzyja powstawaniu kolejnych.
  Asp. Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, przedstawiła innowacyjne narzędzia teleinformatyczne, ułatwiające komunikację i współpracę między Policją a społeczeństwem. Szczegółowo omówiła, w jaki sposób wprowadzić zagrożenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która służy poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w miejscach przez nich wskazanych, podkreślając, że dzięki tej mapie każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Omówiła założenia programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”, wskazując na zmiany w formie pełnienia służby przez policjanta dzielnicowego, które wprowadzono w styczniu 2016 roku.  Prelegentka mówiła też na temat aplikacji „Moja Komenda” - mobilnym przewodniku po jednostkach Policji w całym kraju, dzięki której można bardzo szybko skontaktować się ze swoim dzielnicowym.
    W spotkaniu uczestniczyli: policjanci i reprezentanci innych służb mundurowych, GOPR-u, przedstawiciele władz samorządowych, urzędu miasta i krynickich szkół, kuratorzy, pracownicy socjalni oraz inne zainteresowane osoby.

  oprac.( MK) fot. aut
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica