Zmarł Władysław Maternicki - ratownik górski, miłośnik turystyki i historii

 Zmarł Władysław Maternicki - ratownik górski, miłośnik turystyki i  historii
W wieku 83 lat zmarł Władysław Maternicki, dawny harcerz i ratownik górski, miłośnik narciarstwa, turystyki, historii oraz pszczelarstwa. Autor opracowania o Starym Zabytkowym Cmentarzu w Krynicy – Zdroju.
 
Przygoda z turystyką Władysława Maternickiego zaczęła się w okresie okupacji. Od 1945 roku należał do drużyny harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego, założonej przez Jerzego Gardulskiego. Narciarstwo uprawiał od siódmego roku życia.
    Do PTTK wstąpił w 1958 roku, jak mówił - zgodnie ze swoimi zamiłowaniami do przyrody, nieba, chmur i śniegu. - „Wybieram słoneczny dzień. Wjeżdżam koleją gondolową na Jaworzynę, i dalej do schroniska nad Wiercholmą. Podchodzę pod Pustą i wracam przez Jaworzynę oraz Runek do Krynicy. Dawniej zjeżdżałem jeszcze do Szczawnika i potem wracałem autobusem”. – wspominał.
   Latem jego zainteresowanie stanowił głównie ogród. Był bowiem nie tyko wieloletnim działaczem krynickiego PTTK, miłośnikiem przyrody i narciarstwa biegowego, ale także pszczelarstwa.
     Autor opracowania o Starym Zabytkowym Cmentarzu w Krynicy – Zdroju. Inspiracją do powstania książki była chęć przekazania następnym pokoleniom informacji o ludziach żyjących i działających w uzdrowisku. Odznaczony m.in.: honorową odznaką „Za zasługi dla turystyki” i „Zasłużony dla Polskiego Związku Narciarskiego”.

(MK). fot. arch. aut. 

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica