Bezpieczniej na przejazdach na kolejowej zakopiance

Bezpieczniej na przejazdach na kolejowej zakopiance
Na 125 przejazdach kolejowo-drogowych między Skawiną a Zakopanem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły poziom bezpieczeństwa. W lipcu zmieniono system zabezpieczeń na skrzyżowaniach w Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim oraz w Bystrej i w Rokicinach Podhalańskich. PLK przypominają jednocześnie o przestrzeganiu zasad bezpiecznego przekraczania torów podczas wakacyjnych podróży.

Na wakacje, wróciły pociągi na modernizowaną kolejową zakopiankę. Letnie wyjazdy na Podhale ułatwiają przebudowane perony na 21 stacjach i przystankach. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia już m.in.125 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane. Na skrzyżowaniach drogi z torami wymieniono nawierzchnię torową i drogową oraz oświetlenie. Nowe oznakowanie i sygnalizatory są na 87 przejazdach, które lepiej ostrzegają przed nadjeżdżającym pociągiem.

Kolejne nowe zabezpieczenia - z początkiem lipca, uruchomiono nowy system zabezpieczeń na skrzyżowaniach w Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim oraz w Bystrej Podhalańskiej i w Rokicinach Podhalańskich. Przejazdy zostały wyposażone w półrogatki oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, sterowane automatycznie. Nowe urządzenia zwiększają bezpieczeństwo użytkowników ruchu kolejowego i drogowego. Wymieniona nawierzchnia torowa i drogowa pozwala kierowcom sprawnie przejeżdżać przez tory.

PLK zwiększają bezpieczeństwo i przypominają o zachowaniu zasad

Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych, to ważny element inwestycji PLK na trasie kolejowej Skawina – Sucha Beskidzka - Chabówka – Zakopane. Zwiększa się poziom bezpieczeństwa na torach i na drogach. Każde skrzyżowanie kolejowo-drogowe pozwala na bezpieczny przejazd, ale niezbędna jest uwaga i rozsądek kierowców. Przed znakiem stop należy bezwzględnie się zatrzymać. Nie można wjeżdżać na przejazd przy włączonym czerwonym świetle na sygnalizatorach, nie wolno slalomem omijać półrogatek Przed każdym skrzyżowaniem należy się zatrzymać i przejechać dopiero po upewnieniu się, że nie nadjeżdża pociąg.

Na każdym przejeździe żółta naklejka. Przypominamy - PLK oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach.

Naklejka ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, nie zagrażających bezpośrednio życiu.

Więcej informacji na stronie PLK : https://www.bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/

Bezpieczniejsze, komfortowe i krótsze podróże celem inwestycji PLK

Modernizację kolejowej zakopianki przewidziano do 2023 r. Każdy etap prac zwiększa dostępność do kolei, komfort i bezpieczeństwo Wielobranżowe prace zapewnią również skrócenie podróży z Krakowa do Zakopanego do ok. 2 godzin.

Na inwestycję w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Dorota Szalacha
            Zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica