Czy to tylko sen? Czy prawdziwa rzeczywistość ?

Czy to tylko sen?  Czy prawdziwa rzeczywistość ?
Krynica-Zdrój, miasto uzdowiskowo-turystyczne z bazą sanatoryjno-wypoczynkową w południowej Polsce, znane już na całym świecie, tzw. Perła Polskich Uzdrowisk, kolebka hokeja i saneczkarstwa z dnia na dzień traci całkowicie swój blask.

Miasto kultury, sportu, ważnych konferencji o szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim. To tu miały miejsce do chwili wystąpienia pandemii ważne międzynarodowe: Fora Ekonomiczne Wschód-Zachód, międzynarodowe konferencje naukowe, Festiwale im. Jana Kiepury, koncerty w Pijalni Głównej i nie tylko, całej plejady gwiazd z tzw. ”wysokiej półki”, w programie – „Krynica Źródłem Kultury”, wernisaże i spotkania z artystami.

Miasto gościło co roku znane osobowości polityki, sportu, pisarzy, artystów, piosenkarzy. Nie należy zapominać o wczasowiczach i turystach, którzy tu licznie przybywali rok w rok. Krynica to teren niezliczonych szlaków turystycznych z pięknymi widokami, lasami i polanami. Krynica-Zdrój to też gmina, która również ma dużo do zaoferowania turystom i wczasowiczom. Nie dawno powstała tutaj największa wieża widokowa w Polsce - „Arena Słotwiny”.

To właśnie w Krynicy i na terenie gminy działają wysokiej klasy stoki narciarskie. Tu można wyjechać koleją gondolową na Jaworzynę oraz koleją linową na Górę Parkową. Tu przyjeżdżało tysiące biegaczy aby wziąć udział w biegach Forum Ekonomicznego.

Krynica miała i ma dalsze plany rozwojowe miasta i gminy. Jest tu ciągła rewitalizacja deptaków, parków, ciągów spacerowych i rekreacyjnych. Miały powstać nowe miejsca rekreacji.

Czy to wszystko ma lec w gruzach? Czy Krynica-Zdrój to już nie „Krynica Źródłem Kultury”? Więc czym będzie Krynica-Zdrój? Czym będzie Gmina Krynica-Zdrój?

Domy: Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, Sanatorium „Patria”, w którym przebywał Jan Kiepura, Sanatorium Wojskowe, Sanatorium „Continental „ będą przekształcone na izolatki dla ludzi zarażonych koronawirusem.

Istnieje potrzeba w obecnej sytuacji na uruchomienie takich jednostek ale nie w Krynicy i do tego jeszcze w samym centrum-sercu Krynicy-Zdroju, miejscu, które jest strategiczne dla dalszego funkcjonowania miasta i uzdrowiska. W takiej sytuacji kto będzie przychodził na słynny na cały świat deptak krynicki, kto będzie chciał w ogóle przyjechać do już nie „Perły Polskich Uzdrowisk” .

Mieszkańcy miasta i gminy są przestraszeni i oburzeni takim obrotem sprawy, wynika to z przeprowadzonych sondaży.

W tej sprawie Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba zwrócił się 16 kwietnia 2020 r. pisemnie do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz do Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika o zmianę niefortunnie podjętej decyzji odnośnie lokalizacji. Znak pisma – WSO.03.2.2.2020. Powyższe pismo zostało rozesłane do wiadomości Posłów na Sejm RP:

Barbary Bartuś, Jagny Marczułajtis-Walczak, Urszuli Nowogórskiej, Anny Paluch, Jana Dudy, Andrzeja Gut-Mostowy, Wiesława Janczyka, Arkadiusza Mularczyka, Edwarda Siarka, Patryka Wichra
oraz Senatora Wiktora Durlak

- "W krynicy-Zdroju znajduje się najmniejszy Szpital powiatowy, który nie będzie w stanie udźwignąć takiej odpowiedzialności, opieki nad chorymi, zarażonymi koronawirusem, gdyż na nim ciążą chorzy z innymi groźnymi chorobami i operacjami. Przecież chorzy to nie tylko chorzy na koronawirusa. Wystarczy zarażenie choćby jednej osoby aby szpital został całkowicie unieruchomiony. Izolatoria powinny być uruchomione przy szpitalach zakaźnych" – powiedział Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.

Jest jeszcze czas na zmianę decyzji  i  tego oczekują mieszkańcy Miasta i Gminy Krynica-Zdrój, którzy również napisali petycję w tej sprawie.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica