Dom Podhalański Zmienia się w Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

Dom Podhalański Zmienia  się w Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich
Ludźmierz to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Podhala, czy Polski, ale także świata. Oczy rdzennych mieszkańców, jak i sporej liczby gości, z wielu powodów są skierowane na kilka najbardziej charakterystycznych punktów tej miejscowości.

Tutejsze Sanktuarium Maryjne jako religijne centrum pielgrzymek przyciąga rzesze wiernych. Do Gaździny Podhala wędrują pątnicy z kraju i ze świata. Ludźmierz to także miejsce, w którym pulsuje skarb, jakim jest poszanowanie dla tradycji i pamięci przodków. Wiele pokoleń górali dołożyło wszelkich starań, żeby kultura związana z tym regionem nie zaginęła. Działo się tak przez wieki, dzieje się i dzisiaj.

Oczywiście ważne jest zarówno niematerialne, jak i materialne dziedzictwo. Dom Podhalański w Ludźmierzu budzi z pewnością sporo dobrych skojarzeń i ciepłych emocji, ale też jako poddająca się upływowi czasu materia wymaga gruntownego remontu.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – instytucja kultury województwa małopolskiego – podjęło się rozbudowy i modernizacji istniejącego budynku. Umożliwi to konserwację i zachowanie przed zniszczeniem elementów wystroju Domu Podhalan zaliczanych do dóbr współczesnej kultury ludowej. Szacunkowa wartość tej inwestycji wynosi ok. 32 mln zł, w tym planowane zaangażowanie środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 25 mln zł.

Pozwoli to na powstanie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: MCK „Sokół” Nowy Sącz
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica