Ferie w Małopolsce - Naturalnie!

Ferie w Małopolsce - Naturalnie!
Ferie zimowe to wyczekiwana i niepowtarzalna okazja do odprężenia i zabawy dla całej rodziny. Zimowa aura zmieniła krajobraz i pozwala na przeróżne aktywności, niedostępne o innych porach roku, a Małopolska jest wprost idealna do spędzenia zimowego wypoczynku, o czym przypominamy na dzisiejszej konferencji prasowej w Zakopanem - zimowej stolicy Polski.

Dziś na Kasprowym Wierchu, "świętej górze narciarzy" przy pięknej pogodzie, przedstawiciele Województwa Małopolskiego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Polskich Kolei Linowych uroczyście zainaugurowali oraz zaprosili turystów na ferie zimowe w Małopolsce.

Małopolska - to naturalnie najlepszy wybór na zimowy wypoczynek! To region, w który góry zajmują ponad połowę powierzchni. I to góry, które znane są każdemu turyście – Tatry, Pieniny, Gorce oraz kilkadziesiąt ośrodków narciarskich jak Białka Tatrzańska, Krynica-Zdrój, Zakopane czy Szczawnica, kilometry tras do uprawiania narciarstwa biegowego czy skiturów - zapraszają do aktywnego spędzania każdej wolnej chwili.

- Z przyjemnością obserwujemy, że baza do uprawiania sportów zimowych stale się rozwija. „Stali bywalcy” co roku mogą liczyć na nowe udogodnienia i atrakcje, jak zmodernizowane wyciągi czy nowe inwestycje – mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

- Bez wątpienia nowością tegorocznego sezonu zimowego jest 6 osobowa kolej krzesełkowa, która wywiezie narciarzy na Jaworzynę Krynicką, a także nowa kolej krzesełkowa oraz trzy trasy narciarskie, przystosowane dla dzieci i osób stawiających pierwsze kroki na nartach w Ośrodku Narciarskim Master-Ski w Tyliczu - dodaje.

Zimowa oferta Małopolski jest niezwykle bogata i różnorodna. Ponad 150 kilometrów zróżnicowanych pod względem trudności tras narciarskich, prawie 60 stacji i ośrodków narciarskich. Od Beskidu Małego na zachodzie po Beskid Niski na wschodzie, od pogórzy po Tatry, znajdują się mniejsze i większe ośrodki narciarskie, spełniając oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Dobra infrastruktura turystyczna, specjalne trasy i atrakcje dla najmłodszych gwarantują bezpieczne szusowanie. Wszystko to sprawia, że Małopolska jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

- Na zimowej mapie Małopolski znaleźć można ogrom atrakcji turystycznych, imprez, szlaków i zakątków znanych i nieznanych, które idealnie nadają się dla całej rodziny. Narty i snowboard, to nie jedyne propozycje, z których można skorzystać. Są nimi również liczne baseny termalne, malownicze trasy biegowe, niespotykana nigdzie indziej atmosfera i pieczołowicie pielęgnowane tradycje i zwyczaje - zauważa Iwona Gibas z zarządu województwa.

- W ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych każdy podczas zimowych ferii w Małopolsce znajdzie wiele atrakcji dla siebie - począwszy od tras narciarskich na Kasprowym Wierchu, na Jaworzynie Krynickiej - w której od tego sezonu udostępniliśmy nowoczesną 6 os. kolej krzesełkową Jaworzyna Express - a także na Palenicy w Szczawnicy i na Mosornym Groniu w Zawoi, czy snowparku na Gubałówce. Trasy narciarskie w ośrodkach PKL są zróżnicowane i dostosowane do umiejętności dzieci oraz młodzieży zaczynającej swoją przygodę z narciarstwem, a także dedykowane dla zaawanasowanych narciarzy a także osób uprawiających narciarstwo wyczynowo, które trenują w ośrodkach PKL w ramach programu PolSKI Mistrz - mów Łukasz Garlak z zarządu PKL.

- Ośrodki PKL gwarantują świetną rekreację, kontakt z przyrodą, a po całym dniu niezapomniane wrażenia w parkach światła na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój czy zakopiańskiej Gubałówce. Zapraszamy wszystkich na zimowe ferie do Małopolski oraz do ośrodków turystycznych Polskich Kolei Linowych! - dodaje.

Na swoich amatorów czekają również liczne w Małopolsce trasy skiturowe, łączące wędrówkę po górach z narciarstwem zjazdowym. Coraz więcej osób wędruje na tego typu nartach po szlakach w Beskidzie Sądeckim, Wyspowym, Makowskim, Gorcach czy Pieninach. Wybór możliwości jest ogromny, a wiele zależy od naszych umiejętności, sił i upodobań.

Ciekawą alternatywą na rodzinne spędzanie zimowego czasu na świeżym powietrzu są narty biegowe. Ta forma aktywności staje się coraz popularniejsza, a Małopolska zaprasza miłośników biegówek na mnóstwo tras o różnym stopniu trudności. Warto wymienić trasy w głównych ośrodkach narciarskich, w Nowym Targu, w Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa, trasy wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, czy ok. 80 km tras w Krzywej w Beskidzie Niskim. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę dostosowaną do swoich umiejętności i kondycji. Wiele z nich dostępnych jest przez długie tygodnie, bo tu zima trwa najdłużej!

Wspaniale zrelaksować, ogrzać się oraz spędzić czas można w małopolskich basenach termalnych. Jest to również polecana forma aktywności po białym szaleństwie, która pomaga zregenerować siły. Sprzyja temu również ich lokalizacja, gdyż wszystkie znajdują się bardzo blisko stacji narciarskich: w Białce Tatrzańskiej, Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Chochołowie, Zakopanem, (m.in.: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Gorący Potok w Szaflarach, Termy Szaflary, Termy BUKOVINA, Chochołowskie Termy czy baseny termalne w Aqua Parku w Zakopanem).

Nie zapominajmy jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa – by z zimowego wypoczynku przywieźć nie tylko niezapomniane wspomnienia, ale także wrócić „całym i zdrowym”. Zimowe góry są piękne, ale wymagają pokory, rozwagi i odpowiedniego przygotowania do różnego rodzaju aktywności. Zadbajmy zatem o odpowiedni strój, dostosujmy trasę wycieczki do warunków pogodowych oraz swoich możliwości, zwracajmy również uwagę na komunikaty TOPR i GOPR, a na stokach pamiętajmy o kaskach!

- Także ci, którzy lubią biesiadować, znajdą u nas liczne klimatyczne karczmy serwujące wyśmienite i jedyne w swoim rodzaju potrawy i trunki regionalne. Szczególnie polecam karczmy znajdujące się na Małopolskiej Trasie Smakoszy, bo przy dobrym jedzeniu żadna zima nie jest straszna! – zachęca Iwona Gibas.

Ferie w Małopolsce - to także okazja do rozrywki i zabawy… Wielu wrażeń młodszym i starszym dostarczy Snowlandia w Zakopanem, park rozrywki wyczarowany ze śniegu, w którym znaleźć można śnieżny labirynt, piramidę, tor saneczkowy, czy igloo. Ten jeden z największych tego typu obiektów na świecie, przyciąga tłumy chętnych oraz… uwagę zagranicznych mediów. Warto wybrać się na znajdujący się w Tyliczu Snowtubing, czyli zjeżdżanie po śnieżnym torze na specjalnych, gumowych oponach/dętkach oraz na Sankostradę Krynica – czyli jeden z najdłuższych torów w Polsce. Specjalne propozycje dla dzieci mają również m.in. Popradzki Park Krajobrazowy, Park Miniatur w Inwałdzie czy Ogród Doświadczeń w Krakowie. A to dopiero początek długiej listy atrakcji.

- Ciekawym wydarzeniem, corocznie hucznie obchodzonym na Podhalu, będzie Karnawał Góralski. Kolędowanie, tańce zbójnickie, kumoterki, konkurs grup kolędniczych, wystawa owczarków podhalańskich, zawody strzeleckie czyli wspaniała impreza, mnóstwo atrakcji oraz niezapomniane wrażenia! – mówi Jan Piczura – Wiceprzewodniczący Sejmiku WM.

W tym sezonie, Góralski Karnawał odbędzie się w dniach 9-12 lutego.

Ferie można również w ciekawy sposób spędzić w mieście! Nie zawiedziemy także tych osób, które od aktywnego wypoczynku wolą poznawanie kultury i tradycji. Małopolska kultura jest niezwykle bogata, a tradycje różnorodne i wciąż żywe. Planując wypoczynek w Małopolsce warto zatem spojrzeć na kalendarz wydarzeń i wybrać te, które wzbudzą nasze zainteresowanie. Udział w nich będzie z pewnością dużym przeżyciem, dostarczy wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. A jest w czym wybierać.

Szczególnie polecamy ofertę małopolskich instytucji kultury, która jest naprawdę wyjątkowa. Jedną z takich propozycji, której nie można pominąć spędzając ferie na Podhalu jest oferta Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzeum to wspaniała wizytówka nie tylko Podhala, ale całej Polski.

W tym sezonie odwiedzający będą mogli zobaczyć na nowo zaaranżowane wystawy etnograficzną i przyrodniczą. Swoje propozycje na ferie przygotowały również m.in. Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Miasteczko Galicyjskie, Skansen w Szymbarku, a w Krakowie – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka czy Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

- Aby być „na bieżąco” z małopolską, zimową ofertą turystyczną serdecznie zapraszamy do oglądania magazynu „ŚLIZG” na antenie TVP3 Kraków oraz na Facebooku na profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także regionalnym profilu turystycznym Odkryj Małopolskę, Instagramie i Tik Toku – poleca Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Dodatkowo, przez całe ferie zimowe, w każdą sobotę ze stacji narciarskich emitowane są wejścia pogodowe w programie Pytanie na Śniadanie, przygotowane dzięki współpracy Małopolskiej Organizacji z TVP2. Ich tematyka jest poświęcona aktywnościom na stoku, bezpieczeństwu, tradycjom, a przede wszystkim promocji Małopolski jako całego regionu.
- Zachęcamy do poznawania uroków naszego regionu, smakowania regionalnych potraw, korzystania z bogatej oferty kulturalnej oraz do odkrywania swoich ulubionych miejsc również zimą. Małopolska jest piękna i atrakcyjna o każdej porze roku, przy każdej pogodzie. Nikt, kto zdecyduje się spędzić zimowe ferie w Małopolsce, nie pozostanie rozczarowany! – zaprasza Witold Kozłowski – Marszałek Województwa.

Życzymy wszystkim udanego wypoczynku – w Małopolsce naturalnie!

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica