II letni Koncert Muzyki Cerkiewnej w cerkwi pw. Św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju

II  letni  Koncert Muzyki Cerkiewnej  w cerkwi pw. Św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju
Drugi letni Koncert Muzyki Cerkiewnej zgromadził w cerkwi pw. Św. Włodzimierza zarówno wiernych jak również gości przebywających na wakacjach w Krynicy-Zdroju.

Pierwszy raz Chór Parafii św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju zaśpiewał w dniu 29 sierpnia 1982 roku, w trakcie położenia kamienia węgielnego pod budowę prawosławnej świątyni. Od samego początku chórem dyryguje Piotr Trochanowski, poeta łemkowski, tłumacz, kompozytor.

Chór oprócz tradycyjnego łemkowskiego repertuaru posiada również kompozycje rosyjskie, ukraińskie i bułgarskie. Śpiewa przepiękną barwą głosów. Był nagrywany przez Polskie Radio i Telewizję. Znany jest na całej Łemkowszczyźnie, gdyż bierze udział w różnych uroczystościach religijnych i nie tylko. Znany jest również za granicą. Letnie koncerty Muzyki Cerkiewnej organizowane są w cerkwi od 2006, na które przychodzą tłumy wiernych i gości.

Za nami drugi koncert muzyki cerkiewnej, który w czasie wakacji dla kuracjuszy i gości przebywających na terenie miasta i gminy Krynica-Zdrój organizujemy przy wsparciu naszego miasta, za co jestem bardzo wdzięczny naszym samorządowcom, że wspierają także takie działania. Koncert, który mieliśmy możliwość wysłuchać , był to koncert naszego chóru, chóru parafii Św. Włodzimierza , który to działa w naszej parafii już o 1982 roku. Jego członkami są nasi wierni a dyryguje Pan Piotr Trochanowski od samego jego założenia. Takich koncertów właśnie w tym czasie wakacyjnym mamy trzy. Dwa są za nami, trzeci będzie we wrześniu. Natomiast w miesiącu sierpniu zapraszam serdecznie Państwa do uczestniczenia w Festiwalu Muzyki Cerkiewnej , chórów cerkiewnych, który będzie odbywał się właśnie w naszej świątyni 24 sierpnia br., także w takich godzinach wieczornych, myślę że o 18.00 będzie początek. Będą występowały chóry i z Polski i z zagranicy, między innymi z Serbii, Słowacji, więc będzie to takie święto i tutaj myślę dla miasta, dla naszej parafii na pewno i święto dla wszystkich, którzy chcą zgłębiać piękno, bogactwo także prawosławia. Serdecznie zapraszam” - powiedział Ks. Piotr Pupczyk proboszcz Parafii Św . Włodzimierza w Krynicy-Zdroju.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica