Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na briefing

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na briefing
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na briefing, dotyczący spotkania przedstawicieli Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Tajnymi Aktami, jakie odbędzie się w Krakowie w dniach 29-30 listopada br. W 2016 roku rolę przewodniczącego Sieci pełni IPN.

Wtorek, 29 listopada br., godz. 11.15, hotel Andel’s, ul. Pawia 3, foyer na I piętrze.

Udział wezmą:
1. dr Jarosław Szarek - Prezes IPN
2. dr Rafał Leśkiewicz - Zastępca Dyrektora Biura Badań Historycznych
3. Grzegorz Wołk - Biuro Badań Historycznych IPN, współautor wystawy "Za wszelką cenę/ By Any Means"
Europejska Sieć Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb założona została w grudniu 2008 roku z inicjatywy Pełnomocnika Federalnego do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD tzw. Instytutu Gaucka. W skład sieci wchodzi siedem krajów Wschodniej i Centralnej Europy: Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, Niemcy, Węgry, Rumunia i Słowacja.

Ideą, która początkowo przyświecała założycielom było uproszczenie procedur związanych z możliwością prowadzenia badań oraz wymianą dokumentów, jednak z czasem współpraca przybrała bardziej złożony charakter. Działania Sieci mają na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej i politycznej w zakresie rozliczeń z przeszłością. Istotnym elementem tych działań jest aktywność edukacyjna, skierowana zarówno do krajowej, jak i europejskiej publiczności.

W trakcie krakowskiego spotkania wyeksponowane zostaną zmiany w ustawie IPN ściśle związane z nowymi zadaniami stojącymi przed Instytutem realizowanymi m.in. przez nowopowstałe jednostki wewnątrz IPN: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa. W ramach wydarzenia odbędzie się również dyskusja panelowa nt. elektronicznych systemów komputerowych komunistycznych organów bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejnym elementem merytorycznym spotkania będzie rozmowa dotycząca obecnego statusu danej instytucji. Jednym z głównych punktów programu będzie wystawa „By Any Means”. W trakcie spotkania uczestnicy odwiedzą również Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

MTV 24
Źródło : Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie


 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica