Jak przemieszczają się mieszkańcy aglomeracji krakowskiej?

Jak przemieszczają się mieszkańcy aglomeracji krakowskiej?
Instytut Badań Outdooru sprawdził zwyczaje komunikacyjne dziesięciu aglomeracji w Polsce. Jedną z nich była aglomeracja krakowska. Dzięki badaniom wiemy, że mieszkańcy Krakowa i okolic na poruszanie się poświęcają więcej czasu niż Warszawiacy. Czym jeszcze zaskakują wynik?

Ile czasu mieszkańcy spędzają w podróży?
W samochodzie, komunikacji miejskiej i pieszo… Mieszkańcy aglomeracji krakowskiej spędzają codziennie w podróży średnio 3 godziny 11 minut i plasują się nieco powyżej średniego czasu, który wynosi 3 godziny i 1 minutę, wyprzedzając m.in. o 12 minut Warszawę. W zestawieniu dziesięciu aglomeracji, krakowska znalazła się na 5 miejscu. Najwięcej czasu na przemieszczanie się poświęcają mieszkańcy aglomeracji lubelskiej - średnio 3 godziny 47 minut dziennie, za nimi uplasowała się aglomeracja trójmiejska i łódzka.
Z czasu poświęconego na poruszanie się, nieco ponad 58 proc., czyli 1 godzina i 51 minut, spędzane jest w odległości większej niż 500 metrów od domu i pod tym względem wraz z warszawską, aglomeracja krakowska przoduje w zestawieniu. Pozostały czas poświęcony jest na poruszanie się wokół domu – chociażby na zakupach, spacerach z psem – bez określonego celu „podróży”.
Jakie dystanse pokonują?
Mieszkańcy aglomeracji krakowskiej pokonują codziennie prawie 26 kilometrów - zajmując czwarte miejsce spośród ludności wszystkich przebadanych aglomeracji. Najdłuższe odległości przebywają warszawiacy - średnio ok. 30 i pół kilometra dziennie i Lublinianie - nieco ponad 28 kilometrów. Na ostatnim miejscu z niecałymi 22 kilometrami uplasował się Wrocław.
Krakowianie, pomimo pokonywania dziennie znacznych odległości, od miejsca zamieszkania oddalają się na niewiele ponad 7 kilometrów – zauważa Marcin Grabowski, ekspert Instytutu Badań Outdooru. Co zaskakujące, w aglomeracji krakowskiej to nie młodzież wykazuje się największą moblinością, lecz osoby w wieku 60-65 lat - to one pokonują najdłuższe dystanse - podsumowuje.
Indeks siły nabywczej
Kolejnym ciekawą informacją, którą pozyskano w ramach badania jest określenie wskaźnika indeksu siły nabywczej mieszkańca stolicy aglomeracji krakowskiej. Wskaźnik ten pozwala określić ile dóbr i usług można nabyć za jednostkę pieniądza. Mieszkańcy krakowskiej z wynikiem 119 plasują się na 6 miejscu wśród badanych aglomeracji. Pierwsza jest Warszawa z indeksem 182, za nią plasuje się Wrocław (133), a za nim Poznań (132) i Katowice(131). Stawkę zamyka Bydgoszcz, której indeks wynosi 107. Co te wyniki oznaczają w praktyce? Odnosząc je do średniej Polski wynoszącej 100, wynik 119 oznacza, że za średnią pensję mieszkańcy Bydgoszczy mogą kupić średnio o 19 proc. więcej towarów niż mieszkańcy Polski.
Co wiemy o populacji aglomeracji?
Populacja aglomeracji krakowskiej ogółem wynosi 1 077 369 osób, z czego niemal 71 proc. to mieszkańcy stolicy, a około 29 proc. stanowią mieszkańcy okolicznych gmin.
Kto i dlaczego przeprowadził badanie?
Instytut Badań Outdooru (IBO), we współpracy z siedmioma polskimi (m.in. Ipsos, Millward Brown) oraz zagranicznymi partnerami, przebadał 148 gmin tworzących 10 aglomeracji w całej Polsce, w tym bydgoską. Aglomeracją na potrzeby badania nazwano obszar, na który składa się stolica aglomeracji –Kraków oraz wybrane zlokalizowane wokół miasta gminy . Badanie odbyło się w ramach realizacji projektu pomiaru widowni reklamy zewnętrznej Outdoor Track. Jednym z jego elementów było poruszanie się reprezentatywnej próby mieszkańców przez 14 lub 28 dni ze specjalnym nadajnikiem GPS – mobitestem. Obszar badania jest związany z rozmieszczeniem nośników reklamy zewnętrznej. Obejmuje gminy, w których znajduje się największa część rynku outdooru oraz zamieszkiwane przez ludność o największej sile nabywczej.
***
Instytut Badań Outdooru Sp. z o.o. (IBO) został utworzony w 2013 roku przez trzy wiodące firmy na rynku polskiej reklamy zewnętrznej: AMS S.A., Clear Channel Poland Sp. z o.o. i Ströer Polska Sp. z o.o. Realizuje projekt badawczy Outdoor Track.

Outdoor Track to innowacyjny projekt badawczy Instytutu Badań Outdooru w Polsce. Projekt jest standardem badania rynku reklamy zewnętrznej w Polsce. Jego podstawowym celem jest kompleksowe zbadanie widowni outdooru na bazie wskaźników stosowanych w innych mediach – liczby kontaktów, częstotliwości kontaktów oraz zasięgu kampanii w grupach docelowych i innych danych opisujących mobilność społeczności.

Kontakt dla mediów:
Weronika Janda
janda@mcconsultants.pl
+48 662 086 500
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica