Joanna Kulig - jedną z największych gwiazd mijającego roku.

Joanna Kulig - jedną z największych gwiazd mijającego roku.
Amerykański dziennik „San Francisco Chronicle” uznał niedawno trzydziestoletnią Joannę Kulig za jedną z najbardziej atrakcyjnych aktorek. W prestiżowym rankingu polska gwiazda głosami internautów znalazła się tuż obok Moniki Bellucci i Penelope Cruz. 

- „Joanna Kulig jest aktorką, o której piszą światowe media. Ona i Julia Kijowska - to dwie największe gwiazdy mijającego roku i na 2013. Są to dziewczyny, na które trzeba zwracać uwagę, bo w jednej chwili są piękne i seksowne, zaś w drugiej - potrafią być okropne. Przechodzą przez każdy ekran, każdy beton i mają niewiarygodny talent.” - mówiła dzisiaj (31 grudnia) na antenie TVP2 dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. I dodała - „Długo czekałam na kogoś, kto będzie nową Jandą. Kto wniesie tę energię i talent. Dawno czegoś takiego w polskim kinie nie było". 
     Pochodząca z Muszynki Joanna Kulig mozolnie buduje swoją pozycję. Studiowała na Wydziale Wokalno - Estradowym krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. (2003 - 2007). Karierę artystyczną rozpoczęła od udziału w „Szansie na sukces” (1998). Wygrała odcinek śpiewając piosenkę Grzegorza Turnaua, a w finale zajęła trzecie miejsce utworem „Między ciszą a ciszą”. Autor zachwycony występem zaproponował jej współpracę podczas nagrywania płyty „ Nawet”.
     Na srebrnym ekranie zadebiutowała rolą Kasi w „Pensjonacie pod Różą” (2006). Potem wystąpiła m.in. w „Ekipie” (reż. Agnieszka Holland), „Trzeci oficer” (rez. Maciej Dejczer), „Szpilki na Giewoncie” (reż. Robert Wichrowski). Krokiem milowym w jej filmowej karierze są obrazy nakręcone w latach 2009 - 2011. W tym okresie zagrała role w „Los numeros” (reż. Ryszard Zatorski), „Milionie dolarów” (reż Janusz Kondratiuk) oraz „Maratonie tańca” (reż. Magdalena Łazarkiewicz). Na planie produkcji „The Woman in the Fifth” (reż. Paweł Pawlikowski) spotkała się m.in. z Ethanem Hawke i Kristin Scott Thomas. Po wygranym castingu w Berlinie otrzymała rolę w filmie fantasy „Hansel i Gretel”, opowiadającym o dalszych losach Jasia i Małgosi. W 2007 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodą za najlepszy debiut („Środa czwartek rano” reż. Grzegorz Pack). Dwa lata później została laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na 9. Festiwalu Teatrów Telewizji „Dwa Teatry” (rola Haliny Szwarc w spektaklu Marcina Wrony „Doktor Halina”). Przez wiele lat związana była z krakowskim Teatrem Starym, grała też na deskach OCH Teatru Krystyny Jandy. Jej talent aktorsko - wokalny można podziwiać także w muzycznym spektaklu „Zakochany Paryż”. Ostatnio zagrała w filmie Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring”, który był pokazywany w najlepszych paryskich kinach.
    W styczniu Joanna Kulig jedzie na Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance), największy coroczny festiwal filmów niezależnych w USA. Odbędzie się tam światowa premiera filmu „Chwile nieulotne” Jacka Borcucha, w którym gra rolę Marty.

foto i tekst Małgorzata Kareńska
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2016-04-29 13:34:15 - reo ip:78.11.179.127
Joanna ma urodę talent i aktywną postawę życiową, życzę sukcesów ale nie w filmach erotycznych w stylu okrzyczanego sponsoringu.
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica