Jubileusz 30-to lecia czasopisma „Besida”

Jubileusz 30-to lecia  czasopisma "Besida"
Jubileusz 30-to lecia czasopisma „Besida” i 35 lat od pojawienia się pierwszego po wojnie łemkowskiego czasopisma „Hołos Watry”, który był wydawany w latach 1984-1989 podczas pierwszych łemkowskich Watr w górach.

„BESIDA” to dwumiesięcznik Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków jest wydawana od 1989 roku w Krynicy. Czasopismo przedstawia kulturę łemkowską w kontekście rusińskiego kręgu kulturowego. Zdecydowana większość artykułów publikowana jest w języku łemkowskim, lecz zdarzają się też teksty po polsku i w innych językach.

Redaktorem Naczelnym czasopisma jest Piotr Trochanowski, A w zespole redakcyjnym działają: Piotr Basałyga, Helena Duć-Fajfer, Andrzej Kopcza, Andrzej Trochanowski.

W takcie uroczystości została otwarta okolicznościowa wystawa poświęcona czasopismom: ”Besida” i „Hołos Watry”. Marta Watral z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosiła referat na temat strategii budzenia tożsamości Łemkowskiej, wykorzystywanej w artykułach Besida.

Nie zabrakło pięknie wyreżyserowanego programu artystycznego, w którym wystąpili; Julia Doszna, Piotr Trochanowski, Susanna, śpiewaczo-instrumentalana grupa ZPiT Barvinok z Kamienki na słowackim Spiszu, Mariusz Monczak i Mikołaj Monczak w utworach Beli Bartoka na skrzypce. Większość pieśni oparta była na twórczości poetyckiej Piotra Trchanowskiego, który podczas spotkania został kilkakrotnie wyróżniony za swoje osiągnięcia poetycko-muzyczno-redakcyjne.

„Świętujemy w Krynicy-Zdroju 30-to lecie czasopisma łemkowskiego „Besida”, które się urodziło po 89 roku. Dzięki przemianom mogliśmy, my łemkowie zacząć coś oficjalnie, we własnym imieniu, nie pod egidą czegoś tam innego, robić, działać, śpiewać, pisać, uczyć w szkołach od najmłodszych, później nawet do studiów języka łemkowskiego w Krakowie na Akademii Pedagogicznej . A dzisiaj właśnie świętujemy to przedwiośnie , pierwsze dni, pierwsze lata zarejestrowania naszej działalności. Właśnie razem z zarejestrowaniem Stowarzyszenia Łemków, pierwszej organizacji w powojennej Polsce, świętujemy razem 30-to lecie pisma. Trzeba było przyjść do nas, być razem z nami , było by nam przyjemnie. Cóż jeszcze mogę powiedzieć, prosić byście szukali nas w internecie. Jest łemkowskie radio internetowe, działa w Gorlicach ŁEM FM, Jest strona internetowa , Na niej można się dowiedzieć wszystkiego, o wielu rzeczach. które robimy – powiedział Piotr Trochanowski, redaktor naczelny czasopisma „Biesida”.

„Jest wielkim stresem śpiewać utwory przed samym autorem i przyznaje, zawsze się mylę z poezją gdy śpiewam przed Petrem Murianką. Raz , że wielki człowiek, autor siedzi przede mną, dwa że język łemkowski jest dla mnie językiem wyuczonym, nie wyssanym z mlekiem matki. Szanowni Państwo ja pieśni Petra Murianki śpiewam w Polsce i po za jej granicami. Zawsze mówię, że Petro Murianka to jest człowiek orkiestra i że jest to żywa legenda łemkowskiej kultury i że bez Petra Marianki dla mnie ten świat byłby taki ubogi. Dlatego, że folklor, skansen, całe piękno materialne czy duchowe, które mamy z dawien dawna jest wspaniały i trzeba o tym pamiętać i tradycje podtrzymywać. Ale bez autorskiej, bez współczesnej twórczości, każdy naród pomalutku ginie. Ileż można siedzieć w skansenie. Za tą twórczość autorską ja Petrze Muriance serdecznie dziękuję, bo jest mi ona niezwykle droga. Pieśni Petra Murianki śpiewam od małego dziecka i przyznaje, że nie rozumiałam głębokiej treści poezji. A teraz jestem bardzo dorosłą kobietą i też wiedza o historii od samych łemków pozwala mi lepiej i lepiej rozumieć poezję Petra Murianki „ – powiedziała Susanna.

Na uroczyste spotkanie zaprosili Zarząd główny Stowarzyszenia Łemków oraz redakcja czasopisma „Besida”.

Andrzej Gulewicz  MTV24
Fot. aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica