Krynica czeka na drugi etap zniesienia ograniczeń

Krynica czeka na drugi etap  zniesienia ograniczeń
21 kwietnia odbyło się spotkanie radnych on-line z burmistrzem Piotrem Rybą, które zostało poświęcone głównie poleceniom Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika o utworzeniu dwóch izolatoriów w Krynicy-Zdroju w sanatoriach: Nowy Dom Zdrojowy i Continental.

Burmistrz Krynicy-Zdroju przedstawił rezultaty rozmów w Krakowie delegacji przedstawicieli inicjatywy społecznej z Wojewodą Małopolski, z których wynika, że polecenie utworzenia izolatoriów w Krynicy-Zdroju wygaśnie z dniem ogłoszenia drugiego etapu odmrażania polskiej gospodarki, który będzie się wiązał ściśle z uruchomieniem branży turystycznej. Wówczas będące w gotowości dwa krynickie izolatoria zostaną zlikwidowane.

W tym czasie zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe. Zaczną funkcjonować w weekendy sklepy budowlane oraz niektóre instytucje kultury jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.

-„Nie może być takiej sytuacji, w której na terenie uzdrowiska jednocześnie funkcjonowałaby izolatoria i hotele przyjmujące gości” – powiedział Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski.

Jak powiedziała radna Iwona Grzebyk Dulak - „radni oczekują na odpowiedź na swój list sprzeciwu z 17 kwietnia, dotyczący utworzenia izolatoriów, który przesłali do Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów, Wojewody Małopolskiego oraz parlamentarzystów z okręgu".

Ze spotkania z Wojewodą Małopolski przedstawiciele inicjatywy społecznej sporządzili w dniu 20 kwietnia stosowną notatkę.

RELACJA ZE SPOTKANIA - KRAKÓW 20 kwietnia 2020 r.

Gospodarz Spotkania :1/ Wojewoda Małopolski P. Ćwik ( wraz ze współpracownikami )
Zaproszeni Goście:
1/ Inicjatywa Społeczna Krynica-Zdrój : M. Pajor, G.Studniarz, W. Wojciech Rząsa
2/ Burmistrz Krynicy-Zdroju - P. Ryba ( doproszony przez Inicjatywę społeczną )
3/ Poseł RP - P. Patryk Wicher
4/ Dyrektor UKŻ -Wiesław Pióro

Spotkanie otworzył Pan Wojewoda witając Gości. Głosu udzielono Inicjatywie społecznej i kolejno każdy w w/w przedstawiał postulaty argumentując je w różny sposób, głównie tym że Krynica to TURYSTYKA i jeżeli jej nie będzie to nie będziemy mieć na chleb. Wyraziliśmy też stanowczy protest przeciw utworzeniu w Krynicy-Zdroju Izolatoriów dla chorych na COVID-19 powołując się też na argumentację mieszkańców miasta i okolic. Wojewoda oraz pozostali goście przestawili swoje racje w obronie decyzji ustanawiającej Izolatoria. Spotkaniu przysłuchiwał się Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.

W konsekwencji półtoragodzinnego spotkania Wojewoda złożył następujące oświadczenie:

1. W przypadku wdrożenia przez Premiera RP drugiego etapu odmrażania gospodarki, który wiąże się z otwarciem hoteli i branży turystycznej znajdujące się w gotowości do przyjęcia chorych krynickie izolatoria, ze skutkiem natychmiastowym, zgodnie z zapisami umów jakie w tym przedmiocie zostały podpisane, zostaną wygaszone.

2. Nie będzie takiej sytuacji aby na ternie Krynicy-Zdroju RÓWNOCZEŚNIE funkcjonowały izolatoria w stanie gotowości do przyjęcia chorych i hotele przyjmujące gości.

3. W przypadku wskazania przez Inicjatywę społeczną innych obiektów spełniających normy wyznaczone przez MZ dla izolatoriów a ich właściciele wyrażą chęć podpisania stosownej umowy to pochyli się i rozważy zmianę decyzji.

4. Obiekty w Krynicy-Zdroju mają być wykorzystane jako czynne izolatoria w jako ostatnie z listy, która ma być opublikowana przez Urząd Marszałkowski .

Oświadczenie też złożył Poseł Wicher ( dyrektor jednego z izolatoriów ) o treści:

W przypadku ewentualnej pandemii w pierwszej kolejności będzie zapełniany ośrodek Continentalu, aby uniknąć blokady Deptaku.

W pozostałej części skoncentrowano się na wyjaśnieniach co technicznych zabezpieczeń izolatoriów , przedstawiając zasady bezpieczeństwa ich funkcjonowania.
Strony zakończyły spotkanie .


Andrzej Gulewicz MTV 24
Fot. aut.
Źródło: Rada Miejska, Inicjatywa Społeczna
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica