Krynica: Premier Pawlak o współpracy, gazie łupkowym & lotnisku.

Krynica: Premier Pawlak o współpracy, gazie łupkowym & lotnisku.
     9 września (piątek) w ramach XXI Forum Ekonomicznego odbyła się konferencja prasowa ministrów gospodarki państw UE i krajów Partnerstwa Wschodniego. W krynickim spotkaniu wzięli udział wicepremier Waldemar Pawlak, były komisarz Unii do spraw rozszerzenia Guenter Verheugen, a także wicepremierzy - Mołdowy Valeriu Lazar i Ukrainy Andrij Klujew.

     - Stworzenie Wspólnego Obszaru Gospodarczego Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego może być impulsem dynamicznego rozwoju gospodarek poszczególnych państw – mówił Pawlak.
      Andrij Klujew uznał Partnerstwo Wschodnie za bardzo ważną inicjatywą. Stwierdził, że należy skupić się na konkretnych projektach w dziedzinie rozbudowy infrastruktury, energetyki i transportu. Natomiast Valeriu Lazar podkreślił, że integracja gospodarcza i polityczna z Unią Europejską jest priorytetem jego kraju.
    W dyskusji brał również udział Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos i przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners. Wezwał on do dyskusji na temat bezpieczeństwa w sektorze energii. Zaznaczył, że CEEP postuluje kompromisowe rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu najtańszych i najłatwiej dostępnych źródeł energii, przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla. (CO2).
      Na konferencji Waldemar Pawlak poinformował też, że 8 września po raz pierwszy w Polsce wydobyto gaz ze złóż łupkowych. Wicepremier ocenił, że odwiert w okolicach Łabienia na Pomorzu Zachodnim jest bardzo obiecujący.
      Z sali padły liczne pytania skierowane do Waldemara Pawlaka. Wśród nich znalazło się i to, zadane przez naszą ekipę. - W tym roku otrzymał pan specjalne wyróżnienie Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Czym jest ono dla pana?”. – „Wyróżnienie to bardzo sobie cenię. Jest ono dla mnie pewnym zobowiązaniem na przyszłość. Pamiętam czasy, gdy byłem w odstawce politycznej, a Zygmunt Berdychowski zapraszał mnie do współpracy. Wtedy uczestniczenie w forum dawało mi możliwość przekazywania doświadczeń, także politycznych. Krynica jest dobrym miejscem, ale potrzebuje w pobliżu lotniska”. – podsumował Pawlak.

(Red)
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica