Krynica-Zdrój. Dworzec kolejowo-autobusowy czy pustelnia?

Krynica-Zdrój. Dworzec kolejowo-autobusowy czy pustelnia?
Od ponad 20 lat dworzec kolejowy jest pozamykany na cztery spusty. „Diabeł powiedział tu dobranoc”! Budynek niszczeje, odpadają tynki, woda opadowa zalewa ściany, sypią się podmurówki ogrodzenia na chodnik przy ul. Ebersa, rozpadają się płytki na peronach, jezdnia przed dworcem z dziurami na kilkanaście centymetrów.

Tak ma wyglądać brama do kurortu, brama do miasta? Czy taki pierwszy wizerunek ma stanowić promocję Krynicy-Zdroju?

A tym czasem ostatnie lata pokazały wzmożony ruch pasażerski na dworcu. W tegoroczne wakacje można było zobaczyć gigantyczne tłumy wysiadających i wsiadających turystów do pociągów. Strzałem w dziesiątkę okazało się połączenie Jasła z Krynicą w sezonie wakacyjnym. Można by było też przedłużyć bardzo obleganą linię z Popradu na Słowacji do Krynicy. Ale czy ma się kto tym zająć? Czy ktokolwiek w ogóle o tym myśli? Byłaby to dodatkowa atrakcja dla turystów zarówno polskich jak i słowackich.

W czym tkwi problem? Dworzec jest od kilkudziesięciu lat zamknięty. Zamknięta jest poczekalnia, w której pasażerowie kiedyś mogli znaleźć schronienie w oczekiwaniu na pociąg czy autobus, nie ma przechowalni bagażu, czy choćby automatu z kawą. Brak jakiekolwiek informacji kolejowej i miejskiej. Rozkład przyjazdów i odjazdów pociągów jest zupełnie nie zrozumiały. Zegary na peronach zatrzymały się a w koło jest po prostu pustelnia. Przyjezdny nie ma się kogo zapytać o cokolwiek?

W podobnej sytuacji jest sąsiednia Muszyna, budynek dworca, było nie było węzłowego, granicznego również jest zaryglowany. Konduktor sprzedaje bilety na pociąg do Popradu ( Słowacja ) na peronie, pod chmurką i dojeżdża z Krakowa. Nie znalazło by się dla niego miejsce w tym pustym pozamykanym budynku dworca? Coś dla Barei!

Przyjechałeś turysto więc sobie radź, niczyja w tym głowa! Zmienne warunki atmosferyczne: wichury, burze, śnieżyce, mrozy niejednokrotnie odstręczają podróżnych do przyjazdu do Krynicy, a było by ich znacznie więcej.

Bajanie, bujanie! Jedni mówią, że dworzec jest już wykupiony przez miasto. Miasto z kolei rzekomo czeka na podpisanie trzech umów z PKP. Już….już, tuż….tuż, rok za rokiem upływa a tu jak było tak jest dalej, a nawet gorzej, bo przybywa dziur w jezdni i odpadających tynków z budynku, a perony to już zupełnie się rozpadają.

Jak wygląda sprawa personelu kolejowego? Nie ma żadnego lokum na odpoczynek czy wypicie przysłowiowej kawy. Nie ma nawet gdzie nabrać wody aby przyrządzić kawę czy herbatę. A budynek dworca pozamykany, a jakże, po co ma być otwarty!

Zapytaliśmy maszynistów gdzie nabierają wodę? – „ po wodę musimy iść do nastawni na końcu dworca”. A gdzie śpicie, bo ostatni pociąg przejeżdża z Krakowa o godź. 21,16 a wyjeżdża rano 4,30 ? – na siedzeniach w pociągu”. Tak więc wygląda odpoczynek, relaks i drzemka przed kolejnym kursem maszynistów, kierowników pociągów i konduktorów.

Innym problemem jest sprawa dworca autobusowego, którego tak de facto nie ma. Działają trzy linie łączące Krynicę z Krakowem, Warszawą i Łodzią. Są to linie, które same siebie uruchomiły i na własne ryzyko. Nie ma ani poczekalni, ani kasy, ani informacji, ani zaplecza. Nie ma po prostu nic? Można rzec dosłownie dziadostwo! Przyjdzie kolejna zima autobusy będą znowu wyjeżdżać tyłem aż do skrzyżowania, z powodu braku odśnieżania tego rejonu.

Pytaliśmy kierowców autobusów w ubiegłym roku, dlaczego wyjeżdżacie tyłem? – „proszę zobaczyć jakie są zaspy, gdzie mamy nawrócić, to są duże i ciężkie auta, kto nam wróci za urwane resory i amortyzatory. Jeżeli tak będzie dalej to zawieszamy kursy”. Po za tym boimy się o swoje wozy, bo nie ma tu w ogóle dworca, obsługi i potrzebnego zaplecza. Tutaj hula wiatr a w nocy jest ciemno.

Czyżby, znowu miała się powtórzyć taka sama sytuacja w roku bieżącym? Jak długo to będzie jeszcze trwało? Kto ma zabiegać o to aby były połączenia z innymi powiatami, z innymi województwami? Miasto, miasto i jeszcze raz miasto. Nikt inny tego nie uczyni. Pasażerowie potrzebują pewnej obsługi. A jak to wygląda, stoją na deszczu, mrozie. Dlatego też takie zainteresowanie.

A w kraju tu i ówdzie powstają nowoczesne dworce z centrami przesiadkowymi, jak choćby w Zakopanem, czy dworce w całej Dolinie Popradu ( 8 dworców ). Tutaj nikt nie buja, nie baja, tylko po prostu robi się to co ma się robić aby zadowolić turystę i tym sam promować swoje miasto.

Krynica potrzebuje pilnie z prawdziwego zdarzenia dworzec kolejowo-autobusowy i to jest najważniejsze, ale nie na salę gier, zabaw czy innych dziwnych potrzeb. Bo są tu różne zakusy co do wykorzystania budynku, w przypadku możliwości jego zakupu.

Też należy wiedzieć, że ruszyła już na szeroką skalę budowa linii kolejowej przez Podłęże-Piekiełko. A w Nowym Sączu zacznie się niebawem, bo w przyszłym roku budowa nowego wiaduktu kolejowego z kierunku Limanowej. Wszystko to spowoduje olbrzymie skrócenie czasu podróży pociągami. Z Krakowa podróżni będą jechać do Nowego Sącza ok. 50 min, a tym samym do Krynicy ok. 2,5 godziny. Czy miasto Krynica przygotowuje się pod tym kątem. Prace nowej linii kolejowej są już bardzo zaawansowane! Turyści udający się w kierunku Tarnowa pojadą tą linią co dotychczas a w kierunku Krakowa będą jechali nową linią przez Limanową, Podłęże-Piekiełko w czasie krótszym niż autobusem. W tym przypadku to już naprawdę rzeczywistość i to naprawdę się dzieje.

Kolej w Polsce odnawia się z miesiąca na miesiąc i pozyskuje coraz więcej pasażerów. 17 sierpnia 2022r powstał Holding grupy PKP zrzeszający 18 spółek, który ma ułatwić w dużej mierze zarządzanie. Głównym założeniem tej formuły jest wzmocnienie i integracja spółek Grupy PKP na rynku gospodarczym. Jest to jedno z głównych założeń strategicznych Grupy PKP od 2018 roku. Koordynatorem tych działań jest spółka matka – PKP SA.

Kolej to przyszłość, trzeba mieć na uwadze aby tego nie przegapić.

Andrzej Gulewicz MTV 24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica