Ks. Ignacy Piwowarski - „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”

Ks. Ignacy Piwowarski - "Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej"
Ks. Ignacy Piwowarski „Honorowy Obywatel Krynicy – Zdroju”, kapelan podziemnej „Solidarności”, w latach 1981 – 1992 był proboszcz parafii w Bereście został wyróżniony tytułem Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej.
 
 Od 2003 roku wyróżnienia „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej’ nadawane są osobom, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego Sądecczyzny. Tę honorową odznakę przyznaje Rada Powiatu Nowosądeckiego, a wręczana jest podczas uroczystej sesji.
    W tym roku, wśród nagrodzonych znalazł się ks. Ignacy Piwowarski (ur. 1941 w Buczu) Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku. Od 1981 roku, przez jedenaście lat był proboszczem w Bereście i kapelanem podziemnej „Solidarności”. Pomagał ukrywającym się i represjonowanym działaczom opozycji. W stanie wojennym odprawiał msze św. za Ojczyznę i głosił patriotyczne kazania. Ukrywał sztandar i dokumenty zdelegalizowanego związku. W okresie stanu wojennego plebania w Bereście była azylem dla ukrywających się opozycjonistów. Spotykali się tu przedstawiciele zdelegalizowanej „Solidarności” nie tylko z regionu, ale całej Polski, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Jerzy Kropiwnicki. Religijno – patriotyczna postawa księdza sprawiła, że ludność Krynicy - Zdroju i okolic nazywała go „Popiełuszką z Berestu”, natomiast „Solidarność” warszawska - „beskidzkim Popiełuszką”. Obecnie jest na emeryturze, rezyduje w rodzinnej parafii Bucze. W 2012 roku został Honorowanym Obywatelem Brzeska, a od – X 2014 Krynicy – Zdroju.
 
Małgorzata Kareńska


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica