Ks. Prałat Jan Watroba, zginął w Gorcach. Spocznie w Łososinie Górnej.

Ks. Prałat Jan Watroba, zginął w Gorcach.  Spocznie w Łososinie Górnej.
25 listopada (poniedziałek) zginął w górach 74 - letni ks. Prałat Jan Wątroba, emerytowany proboszcz parafii Narodzenia NMP w Piwnicznej – Zdroju. W latach 1965 – 74 pracował jako wikariusz w krynickim kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Duchowny był zapalonym turystą, kapelanem koła PTTK w Piwnicznej – Zdroju, Honorowym Obywatelem tegoż Miasta.

Jak informuje Grupa Podhalańska GOPR ratownicy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 74 - letniego mężczyzny z Piwnicznej. Turysta nie wrócił z wycieczki w Gorce. Poprzedniego dnia wyruszył czerwonym szlakiem z przełęczy Knurowskiej na Turbacz. Duchowny miał zejść tą samą trasą, jednak do celu nie dotarł. Na poszukiwania natychmiast wyruszyli ratownicy grup Podhalańskiej, Beskidzkiej i Krynickiej GOPR. Wspierani przez specjalistyczny sprzęt do poszukiwań oraz psy ratownicze, sprawdzali m.in. hale, polany i bacówki.
    Około godz. 19. jeden z patroli natrafił na ciało w rejonie Koszarów Łopuszańskich. Wstępne przypuszczenia pozwalają stwierdzić, że przyczyną śmierci było prawdopodobnie wychłodzenie.W górach panowały złe warunki pogodowe. Intensywnie padał śniegu, wiał silny wiatr, a gęsta mgła ograniczała widoczność.
     Portal Diecezji Tarnowskiej podaje, że wprowadzenie ciała śp. ks. Jana do kościoła parafialnego w Piwnicznej - Zdroju nastąpi 28 listopada (czwartek) o godz. 15.00. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa - 29 listopada (piątek) o godz. 11.00. Następnie ciało zostanie przewiezione do Łososiny Górnej, gdzie po Mszy Św. o godz. 14.30 spocznie w grobie na miejscowym Cmentarzu Parafialnym.
    Ks. Prałat Jan Wątroba (ur. 1939 r. w Łososinie Górnej), po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w 1963 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Grybów, Krynica - Zdrój Wniebowzięcia NMP, Rożnów i Tarnowie. Pełnił urząd proboszcza parafii Laskowa (1978 – 1983). Był emerytowanym proboszczem parafii Narodzenia NMP w Piwnicznej – Zdroju (1983 – 2009), pierwszym dziekanem dekanatu Piwniczna, zasłużonym dla budownictwa sakralnego. W 1992 roku został Kapelanem Jego Świątobliwości.

Małgorzata Kareńska fot. PG GOPR, Diecezja Tarnowska.
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: PG GOPR, Diecezja Tarnowska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica