Msze żałobne & warty honorowe. Krynica czci ofiary katastrofy.

Msze żałobne & warty honorowe. Krynica czci ofiary katastrofy.
kącik pamięci w ZSP im.Jana PawłaII - fot.M.Kareńska
     Krynica, tak jak i cała Polska, okryła się kirem po tragicznym wypadku samolotowym, w którym zginęli: Prezydent RP Lech Kaczyński, Jego Małżonka Maria, oraz 94 osoby towarzyszącym im w pielgrzymce na Golgotę Wschodu.

     Na budynkach prywatnych i publicznych oraz kościołach trzepocą biało – czerwone flagi przepasane czarnymi wstążkami. W świątyniach odprawiane są nabożeństwa żałobne za tych, co ponieśli śmierć na skutek strzałów w tył głowy 70 lat temu w Katyniu i ofiary tragedii z 10 kwietnia br. Msze w tej intencji odbyły się m. in w kościołach : Zdrojowym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP przy ulicy Kościelnej oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Czarnym Potoku. Przed portretami Prezydenckiej Pary w obu kościołach zapalono świece i znicze, złożono wiązanki kwiatów i zaciągnięto honorowe warty. Były poczty sztandarowe z krynickich szkół oraz Państwowej Straży Pożarnej. Odczytano listę nazwisk, tych którzy stracili życie w drodze na uroczystości katyńskie, przypomniano fakty zbrodni z kwietnia 1940 roku, odśpiewano hymn państwowy i pieśń religijną „ Boże coś Polskę”.
     W uroczystościach religijnych wzięli udział samorządowcy, kombatanci, mieszkańcy Krynicy i turyści. Kościół na Czarnym Potoku zgromadził przede wszystkim grono pedagogiczne i młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Do świątyni, w strugach padającego deszczu, przybyli oni w pochodzie, na czele którego szła dyrekcja, pedagodzy i uczniowie niosący sztandar szkoły, portrety Państwa - Lecha i Marii Kaczyńskich oraz tablo pozostałych osób, pasażerów TU – 154.
     Młodzież z Publicznego Gimnazjum im Józefa Dietla przy ulicy Szkolnej zorganizowała happening, w którym przypomniała dramatyczne fakty z 1940 roku poprzez prezentację filmów, treści poetyckie i prozatorskie, oraz wystawy. W szkołach znajdują się kąciki pamięci, niektóre mają księgi, do których , można wpisać swoje przemyślenia i emocje w związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem.
     Żałoba sprawiła,że zamilkły krynickie dancingi i kawiarnie, opustoszał deptak. Centra handlowe 18 kwietnia w niedzielę będą zamknięte. Na ten dzień przewidziany jest pogrzeb Pary Prezydenckiej, który odbędzie się na Wawelu, miejscu wiecznego spoczynku polskich królów, dowódców i innych osób zasłużonych dla Polski.


MK
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica