Muzeum Nikifora zaprasza w nowej odsłonie

Muzeum Nikifora  zaprasza  w  nowej odsłonie
Zakończył się remont generalny Willi Romanówka w Krynicy-Zdroju, w której mieści się oddział – Muzeum Nikifora. Nowa ekspozycja została udostępniona do zwiedzania 31 stycznia 2020 r.

Ekspozycja na temat życia i twórczości Nikifora jest ponownie udostępniona w 25. rocznicę pierwszego otwarcia „Romanówki” dla publiczności.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajduje się największy zbiór prac Nikifora (akwarel, gwaszy, rysunków ołówkiem i kredkami). Obecnie – w związku z nową odsłoną – oprócz obrazów wybranych na wystawę stałą – dodatkowe prace pokazane są na wystawie czasowej, co pozwala zaprezentować rozmaitość tematów, w tym najsłynniejsze dzieła artysty, takie jak „Autoportret potrójny”, „Uzdrowienie chorej” czy „Modlitewnik” Nikifora.

„Romanówka” przeszła gruntowny remont. Wykonano prace termomodernizacyjne, budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. podjazd dla wózków inwalidzkich), poprawiono estetykę wnętrza. Zniknęły instalacje grzewcze, wodne i wszelkie inne widoczne do niedawna na ścianach, zainstalowano energooszczędne oświetlenie i wysłonięto okna, co odcina światło dzienne, zwiększając bezpieczeństwo prac wykonanych przez Nikifora na papierze. W Muzeum pojawiły się monitory z oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie dodatkowych materiałów związanych z życiem i twórczością Nikifora. W salach ekspozycyjnych wprowadzono kolory ścian i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami. Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się czytelne, estetyczne plansze informacyjne z tłumaczeniami na język angielski (wprowadzająca o Nikiforze także w języku łemkowskim).

Zmieniono lokalizację niektórych eksponatów, ale generalnie układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest etnograf Zbigniew Wolanin:
1. sala z informacją o Nikiforze, jego kilkoma meblami i sprzętami oraz z portretami artysty autorstwa innych malarzy
2. sala ze zdjęciami archiwalnymi, plakatami, warsztatem i pieczęciami Nikifora oraz z informacją o jego przyjaciołach i mecenasach
3. sala z rysunkami ołówkiem i kredkami oraz z czterema monitorami do przeglądania dodatkowych materiałów
4. sala-korytarz ze zdjęciami archiwalnymi Mariana Włosińskiego
5. sala z akwarelami, gwaszami, dodatkowymi pamiątkami po Nikiforze i z gablotą mieszczącą publikacje tematyczne.

W odnowionej sali wystaw zmiennych znów będą prezentowane wystawy z zakresu sztuki naiwnej (art brut) i nieprofesjonalnej oraz związane z historią i tradycją Krynicy-Zdroju.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu serdecznie zaprasza do zwiedzania:
wtorek – sobota
10.00 – 13.00
14.00 – 17.00

ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Źródło: Wydział Promocji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica