Nawojowa. Potomkowie hr. Stadnickiego odzyskają dobra?

Nawojowa. Potomkowie hr.  Stadnickiego odzyskają dobra?
Jan Golonka, starosta nowosądecki spotkał się z Krzysztofem Mańkowskim, prawnukiem hrabiego Adama Stadnickiego. Tematem rozmów były sprawy związane z pałacem w Nawojowej, który rodzina stara się odzyskać.

"Dobrze się stanie, jeśli zespół parkowo - pałacowy wróci do dawnych właścicieli. Skończy się czas zawieszenia i niepewności - potomkowie rodziny Stadnickich będą mogli o niego zadbać. Dotychczas nie mogliśmy tam inwestować i przeprowadzać remontów ze względu na skomplikowaną sytuację prawną" – wyjaśnia Jan Golonka, który w imieniu Skarbu Państwa, pałacem administruje. Zarządcą jest sądecki Oddział Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.
      Szansa na odzyskanie nieruchomości przez potomków hrabiego pojawiła się, gdy na początku tego roku Minister Rolnictwa uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego, który stwierdzał, że roszczenia rodziny Stadnickich są bezzasadne. Minister uznał, iż zabranie po II Wojnie Światowej pałacu i parku wraz z gruntami rolnymi oraz leśnymi nie powinny podlegać dekretowi PKWN. Jednak decyzja ta nie kończy sprawy. Starosta musi mieć wyrok sądu, na mocy którego mógłby przekazać nieruchomość spadkobiercom rodziny Stadnickich.
*****
Pod koniec XVI wieku Piotr Nawojowski – w miejscu, gdzie obecnie stoi pałac - wybudował dwór. W 1595 wieś stała się własnością Grzegorza Branickiego, a następnie – na pocz. XVII wieku rodziny Lubomirskich.  (na krótko rodu Sanguszków). W 1763 roku Nawojowa przeszła w ręce Józefa Massalskiego, a w 1799 roku – Franciszka Stadnickiego, który rozbudował dwór, nadając mu kształt pałacu. Nawojowa była własnością Stadnickich do 1940 roku. W okresie okupacji stacjonowały tu wojska niemieckie, a następnie – pałac przejęło państwo. Od 1982 roku w budynku mieściło się Państwowe Technikum Hodowlane.
Obecnie Krzysztof Mańkowski, prawnuk Adama Stadnickiego prowadzi interesy w Szczawnicy (gdzie hrabiowska rodzina odzyskała większość swojego majątku) i czeka na prawomocny wyrok dotyczący pałacu w Nawojowej.
 
(MK) foto Starostwo Powiatu Nowy Sącz.
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: wlasne, Starostwo Powiatu Nowosadeckiego

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica