Nie dla izolatoriów!!! Protestują mieszkańcy Krynicy-Zdroju i Muszyny

Nie dla izolatoriów!!! Protestują mieszkańcy Krynicy-Zdroju i Muszyny
Gmina Krynica-Zdrój oraz sąsiednia Gmina Muszyna są wolne od koronowirusa. Ludność zastosowała się do wszelkich zaleceń wydanych przez rząd polski. To tu społeczność potraktowała sprawę bardzo poważnie nie lekceważąc całego problemu. Są na to dowody w postaci relacji filmowych.

Krynica jakiej  jeszcze nie było:
http://www.mtv24.tv/film/krynica_jakiej_jeszcze_nie_bylo-16883.html

Nie w tym uzdrowisku chorzy na koronawirusa!!!

Czy właśnie dla tego mieszkańcy tego regionu mają zostać ukarani przez ulokowanie w samym sercu miasta izolatoriów. Przecież Krynica-Zdrój to światowe centrum kultury, polityki, sportu, rekreacji i wypoczynku. Krynica-Zdrój reprezentuje nie tylko siebie jako miasto i uzdrowisko ale cały region Małopolskę i również nie tylko bo i nasz kraj. Tu w Krynicy-Zdroju odbywają się ważne międzynarodowe spotkania biznesowe, polityczne i kulturalne. Przy takim obrocie sprawy wszystko zostanie utracone a miasto zniknie z mapy, jako postrzegane międzynarodowe centrum.

Wiedzą o tym wszyscy politycy naszego kraju, którzy rok w rok uczestniczą w Forum Ekonomicznym prowadzonym przez Instytut Studiów Wschodnich, innych forach czy bardzo ważnych i licznych konferencjach naukowych.

Wszyscy posłowie z tego regionu zostali wybrani przez tą właśnie a nie inną społeczność, która liczy na wsparcie w tej sprawie aby Krynica była wolna od izolatoriów – tak stanowczo twierdzą mieszkańcy, którzy jednocześnie boją się tzw. jutra.

Mają się czego bać gdyż zamknięcie izolowanych w czterech ścianach to nie wszystko. Obsługa: pielęgniarki, lekarze, sanitariusze, salowe, wszyscy mający kontakt z chorymi po skończonej pracy będą wychodzić na miasto, do sklepów, do swoich domów. Jaka jest gwarancja, że wirus nie wydostanie się na zewnątrz. Wytypowane budynki nie są przystosowane do intensywnej terapii zakaźnej. Jaka jest również gwarancja, że mała jednostka, jedyny Szpital Powiatowy w Krynicy nie zostanie zakażony. Co wtedy z innymi chorymi, gdzie będą obsługiwani pacjenci z innymi groźnymi dolegliwościami?

Należy wziąć również pod uwagę to, że pacjent z koronawirusem, który nagle poczuje się źle, wystąpi u niego zespół silnej gorączki i duszności będzie wymagał natychmiastowej pomocy szpitala specjalistycznego-zakaźnego a najbliższy znajduje się z dojazdem pod same drzwi ok. 40 km. W takich przypadkach liczą się sekundy, podobnie jak przy zawale serca.

Uzdrowiska przeznaczone są głównie dla pacjentów po przebytych chorobach, czyli dla osób w czasie rekonwalescencji, osób będących w okresie powrotu do zdrowia i sił po przebytej ciężkiej chorobie, zabiegu chirurgicznym, ciężkim urazie i wypadku. Sanatoria więc mogłyby służyć dopiero po wyleczeniu koronawirusa. Również ważnym aspektem jest to, że w Krynicy jest ostry klimat górski nie dla pacjentów z chorobami płuc.

Nie zapominajmy, że w niedalekiej odległości produkowane są wody mineralne takie jak: Kryniczanka, Jan, Zuber, Słotwinka, które są sprzedawane w Polsce i na świecie.

Komu będą służyć obecne remonty i rewitalizacje w Miastach Muszyna i Krynica-Zdrój, jak nikt nie przyjedzie, przynajmniej przez najbliższe lata? Ludzie się boją i nie będą tu przyjeżdżać a małe firmy, sklepikarze, restauracje, kawiarenki, hotelarze, domy wczasowe i inni, którzy tu zainwestowali po prostu splajtują. Padnie również cała branża turystyczna.

Cały scenariusz może też opóźnić otwarcie przejść granicznych ze Słowacją w sytuacji gdzie nasi sąsiedzi nas często odwiedzają no i my tam też lubimy jeździć. Są też tacy, którzy tam pracują. A co z handlem przygranicznym w Leluchowie? Co z nowymi kładkami rowerowymi łączącymi Polskę ze Słowacją. O tych wszystkich aspektach nie należy zapominać.

-„W dniu wczorajszym Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik zmienił swoje wcześniejsze polecenie dotyczące lokalizacji izolatoriów w Starym Domu Zdrojowym i Patrii. Na chwilę obecną pozostają trzy izolatoria. Sukces jest połowiczny, ale jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa” – powiedział Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.

-„Z przerażeniem przyjąłem wiadomość, że w Starym Domu Zdrojowym i w Patrii w Krynicy, mają być uruchomione izolatoria. Jeżeli ktoś wie jakie są wymogi dla takich placówek to powinien sobie zdawać sprawę, że te dwa obiekty nie spełniają żadnych warunków sanitarnych (choćby ze względu brak węzłów sanitarnych w pokojach), aby tam ulokować izolatoria. Uruchomić tam izolatoria, to równie dobrze ulokować je na Deptaku. Ktoś nieźle wojewodę "podprowadził", że wydał taką decyzję. Na szczęście rozumnie się z niej wycofał” - powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyny Jan Golba.

Mieszkańcy tego regionu nie wyrażają zgody na podjęcie takich działań i mają nadzieję, że decyzje, które są postanowione zostaną w całości wycofane.

Z ostatniej chwili !!!
Wojewoda Małopolski po wycofaniu decyzji z lokowania izolatorium w Sanatorium „Patria’ i Sanatorium „Nowy Dom Zdrojowy” wycofał również decyzję na instalowanie izolatorium w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym. Więc jak na razie pozostały jeszcze dwa: sanatorium „Nowy Dom Zdrojowy” i sanatorium „Continental”. Oba znajdują się w samym centrum uzdrowiska.
Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica