Nie żyje Maciej Porzycki, nestor ratownictwa górskiego

Nie  żyje  Maciej Porzycki,  nestor ratownictwa górskiego
19 lipca zmarł człowiek gór - Maciej Porzycki, nestor ratownictwa górskiego, współtwórca Grupy Krynickiej GOPR. Życie zawodowe związał z krynickim liceum, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego.
 
Maciej Porzycki urodził się w 1934 w Krynicy - Zdroju. Był współzałożycielem Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (1952), wieloletnim członkiem i sekretarzem tejże organizacji. W trudnych powojennych czasach, wraz z grupą zapaleńców, stworzył zręby ratownictwa górskiego w Beskidzie Sądeckim i Niskim.
   Podczas ponad 40. letniej działalności ratowniczej uczestniczył w wielu wyprawach ratunkowych. Był praktykiem w dziedzinie ratownictwa górskiego, charakteryzującym się doskonałą znajomością terenu i kondycją fizyczną. W roku 1954 uzyskał stopień starszego ratownika, a w 1971 - stopień instruktora ratownictwa górskiego.
   Popularyzował turystykę górską, która stanowiła jego pasję. Organizował wiele imprez turystycznych szczególnie wśród młodzieży. Był także ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz instruktorem Polskiego Związku Narciarskiego. W 1985 roku został mianowany na stopień starszego instruktora ratownictwa górskiego. Wyszkolił dwa pokolenia ratowników, dając im - poza fachowymi umiejętnościami - przykład niepodważalnego autorytetu moralnego.  - Był człowiekiem wrażliwym i bezinteresownie reagującym na problemy żyjących obok ludzi, Przy wszystkich zaletach charakteru i zasługach był człowiekiem niebywale skromnym, życzliwym oraz otaczanym szacunkiem. Posiadał niesamowite poczucie humoru i dystans do samego siebie, przez co nawiązywał doskonały kontakt z młodzieżą. Był lubiany i ceniony przez młode pokolenie.
Dla ratowników, turystów oraz społeczności lokalnej był „żywą” i barwną kartą lokalnej historii i symbolem etyki ratownika i turysty, który stanowił i będzie stanowić niedościgniony, i godny polecenia wzór”.
- c
zytamy na stronie Krynickiej Gruoy GOPR
     Za swoją działalność społeczną został wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W 1993 roku otrzymał „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski” - jedno z najwyższych odznaczeń państwowych.

(MK). fot. GOPR


 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: GOPR

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica