O dziedzictwie na przełomie wieków – John Tunbridge

O dziedzictwie na przełomie wieków – John Tunbridge
O dziedzictwie na przełomie wieków – John Tunbridge. 
Kraków 8 października 2018 r., MCK, Rynek Główny 25, Sala Pod Kruki, godz. 18.00

Czyje dziedzictwo należy chronić i kto powinien o tym decydować? Czy slumsy w krajach Trzeciego Świata mają jakąś wartość dla przyszłych pokoleń? Co się udało, a gdzie popełniono błędy, wcielając w życie idee wielokulturowości w Kanadzie?  Czy dziedzictwo to bardziej „rzecz” czy jej „znaczenie”? Na te i inne pytania w rozmowie  z prof. Jackiem Purchlą odpowie prof. John Tunbridge – jeden z pionierów badań  nad dziedzictwem kulturowym i niekwestionowany klasyk myśli heritologicznej.

Okazją do dyskusji jest książka „Zmiana warty. Dziedzictwo na przełomie XX i XXI wieku”, która ukazała się właśnie po polsku staraniem Międzynarodowego Centrum Kultury, w ramach serii „Heritologia” pod redakcją prof. Jacka Purchli. Przygotowany we współpracy z autorem wybór stanowi pierwszą polskojęzyczną prezentację wyjątkowego wkładu Tunbridge’a do światowych badań nad dziedzictwem.

Pochodzący z Wielkiej Brytanii, ale od lat związany z Uniwersytetem Carleton w Ottawie, geograf od lat 70. XX wieku pracuje nad wypromowaniem badania nad dziedzictwem i stworzeniem z nich odrębnej dyscypliny naukowej. Z racji swojego dorobku uznawany jest dzisiaj za jednego z najważniejszych badaczy takich zjawisk jak dziedzictwo przemocy, mroczna turystyka, społeczny wymiar dziedzictwa czy miasta historyczno turystyczne.

Przez wiele lat współpracował z innym wielkim specjalistą od dziedzictwa – Gregory’m Ashworth’em. Po jego śmierci w 2016 roku Tunbridge jest jednym z ostatnich autorytetów i głosów starej gwardii dziedzictwa próbujących zwrócić uwagę na wyzwania stojące przed nowym pokoleniem badaczek i badaczy związków przeszłości z teraźniejszością. W latach 70. ubiegłego stulecia należał do wąskiej grupy pionierów „heritologii” i jest powszechnie uznawany za jednego z założycieli dyscypliny. W swoich pracach kładzie nacisk
na fakt, że waga pojęcia, jakim jest „dziedzictwo”, zależy przede wszystkim od zadania pytania „czyje dziedzictwo?”.
    
Swoje interdyscyplinarne badania prowadził między innymi w Australii, Malcie, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz na wyspach Oceanu Atlantyckiego. Zaowocowały one imponującym dorobkiem naukowym, na który składa się blisko 150 publikacji, w tym sześć monografii.
Publikacja i wydarzenie przygotowywane w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Informacji o spotkaniu udziela:
Marcin Dyrcz, tel. 12 42 42 853, mail. m.dyrcz@mck.krakow.pl
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica